21-22 listopada to dni, w których merytoryczny dialog między środowiskiem ekologów i inwestorów stał się możliwy. Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji ECOdialog wspólnie postawili na Dialog - Rozwój - Ekologię.
Ogólnopolska Konferencja Ekologów i Inwestorów ECOdialog 2011 - wnioski i podsumowanie
Rozwój zrównoważony?
Idea konferencji wychodzi naprzeciw problemów, które spotykają zarówno ekolodzy
jak i inwestorzy podczas przygotowywania i realizacji inwestycji. Szczególnie dotyczy to inwestycji infrastrukturalnych i wszystkich innych, które znacząco i negatywnie mogą oddziaływać na środowisko naturalne.
W europejskiej i polskiej rzeczywistości standardem jest, iż dwie strony inwestycji: ekolodzy oraz inwestorzy, spotykają się praktycznie przy każdym przedsięwzięciu, które oddziałuje na środowisko. W tym momencie często dochodzi do spięć wzajemnego niezrozumienia potęgowanego dodatkowo przez zdezorientowane, różnymi informacjami społeczeństwo. W takich wypadkach zasada rozwoju zrównoważonego potrafi przybrać bardzo różne definicje.
Dialog i edukacja
do rozwiązania konfliktu. Ponadto wpływa na wypracowanie efektywnych kanałów komunikacji. Dialog i wymiana poglądów to doskonała forma wzajemnej edukacji. - To wyjątkowa okazja, gdy doradza człowiek z przeciwnego okopu. – podsumował swoje wystąpienie dr Wiesław Nowicki.
Wiedza przez doświadczenie
ECOpunkty
Drugi dzień konferencji promował zasady: bądź aktywny, dziel się wiedzą
i doświadczeniem. Panel Case Study dał możliwość uczestnikom wypowiedzenia się na forum, podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Ostatnim punktem merytorycznym była dyskusja panelowa w ramach Forum Współpracy i Dialogu „Energia i Samorządność”.
Uczestnikami panelu byli:
Ewa Podlesińska - Polski Klub Ekologiczny,
Dr Anna Stępień – ImagePR,
Włodzimierz Szordykowski – Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Moderatorem spotkania był dr Piotr Stankiewicz z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego – Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Nagrodzeni za dialog i działania na rzecz zrównoważenia
Po dwóch dniach próby dialogu oraz zmagań przy wspólnej budowie trwałej drogi porozumienia, nadszedł czas na wskazanie i uhonorowanie właściwej postawy zarówno
ze strony biznesu jak i organizacji ekologicznych. Nagroda ECOdialog przyznawana jest w dwóch kategoriach: proekologicznym organizacjom pozarządowym oraz przedsiębiorstwom działającym na rzecz zrównoważonego rozwoju, promocji dialogu między ekologami a przedstawicielami inwestorów. Nagrodę dla przedsiębiorstw otrzymała firma Elektrociepłownie Wybrzeże SA, w kategorii organizacji proekologicznych nagrodę otrzymało Kaszubskie Stowarzyszenie Ekologiczne.
Z nadzieją na lepszą przyszłość.
Idea stworzenia pierwszej, ogólnopolskiej platformy komunikacji i dialogu pomiędzy ekologami, a inwestorami okazała się strzałem w dziesiątkę. W toku dyskusji uczestnicy wielokrotnie podkreślali istotę i wagę tak cennego i potrzebnego dialogu pomiędzy organizacjami ekologicznymi i przedstawicieli inwestorów. Zbyt rzadko dochodzi
do rzeczowych, merytorycznych rozmów pomiędzy tymi stronami. Jeszcze rzadziej mamy do czynienia ze wzajemnym wysłuchaniem własnych racji. Konferencja ECOdialog wyszła naprzeciw tym wszystkim oczekiwaniom i już jest praktycznym dowodem, iż idea
ta nie jest wyłącznie naiwnością organizatorów ale potrzeba dialogu jest rzeczywista i niezbędna.
Tezy wypracowane podczas konferencji ECOdialog, która odbyła się w dniach 21 – 22.11. 2011 r. Gdańsk – Wyspa Sobieszewska.
- Dla rozwoju zrównoważonego niezbędna jest potrzeba współistnienia sfery przyrody, gospodarki i społeczeństwa na zasadzie pełnej równoprawności każdej z nich.
- Wszelkie działania inwestycyjne powinny być szczegółowo, rzetelnie i wielokryterialnie przygotowane i w tym duchu realizowane.
- Należy dążyć do skonkretyzowania zagrożeń ekologicznych (dla przybliżeniu tych zagrożeń społeczeństwu) poprzez wprowadzenie tzw. ekonomii ekologii – wyliczenia wartości poszczególnych składników środowiska.
- Zebrani oceniają, że prowadzenie dialogu społecznego pomiędzy ekologami, inwestorami i pozostałą częścią społeczeństwa jest warunkiem niezbędnym dla stabilnego rozwoju społeczności lokalnych.
- Niezbędnym i ciągłym procesem dla równoważenia rozwoju jest edukacja adresowana do wszystkich sektorów społecznych.
- Obecnie, głównymi nośnikami upowszechniania idei rozwoju zrównoważonego są: Unia Europejska, samorządy terytorialne i organizacje pozarządowe.
- Zebrani wyrażają wolę kontynuowania dialogu społecznego w ramach konferencji ECOdialog.