Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w październiku 2019 roku zostało partnerem projektu „Dialogue in Adult Education (DiA)”, realizowanego w ramach unijnego Programu Erasmus+ KA204. Celem projektu jest poszukiwanie praktycznych rozwiązań dotyczących budowania dialogu społecznego, pokojowej edukacji i zarządzania konfliktami w edukacji dorosłych.
Organizacją wiodącą jest Comparative Research Network z Niemiec, a partnerskimi organizacjami są: niemieckie Aufbruch Neukölln, duńskie Crossing Borders, ukraińska Ukrainian Network od Adult Education and Development of Innovations, cypryjska PLANBE PLAN IT BE IT oraz dwa uniwersytety – UNIVERSITY ST KLIMENT OHRIDSKI BITOLA z Republiki Północnej Macedonii i Visoka skola medjunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld z Chorwacji.
Każdy z partnerów posiada doświadczenie w zakresie budowania pokojowego współdziałania, tworzenia otwartych społeczności, rozwiązywania konfliktów, budowania dialogu społecznego. Partnerzy projektu są nie tylko doświadczonymi szkoleniowcami, ekspertami, ale przede wszystkim (jak czytamy w DiA Manifesto) mają otwarte umysły i serca.
W połowie listopada 2019 roku przedstawicielki stowarzyszenia – Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek – wzięły udział w spotkaniu inaugurującym w Berlinie, prowadzonym przez partnera wiodącego, czyli Comparative Research Network (CRN). Pod koniec lutego 2020 roku odbędzie się drugie ze spotkań w Danii, w Kopenhadze, podczas którego organizacją goszczącą będzie Crossing Borders, a tematem – dialog społeczny ze społecznościami migrantów. W lipcu tego roku w Kijowie na Ukrainie będziemy rozmawiać o roli pozaformalnego kształcenia dorosłych w tworzeniu dialogu społecznego, w okresie pięciu lat po wojnie. Tematem listopadowego spotkania w Lublinie będzie pamięć – nieformalne podejście do dialogu międzypokoleniowego w Europie. W 2021 roku będziemy wspólnie pracować w Północnej Macedonii, na Cyprze i w Chorwacji.
Projekt skierowany jest do trenerów edukacji pozaformalnej, lokalnych działaczy i członków organizacji pozarządowych, ale także wszelkiego rodzaju edukatorów, studentów oraz badaczy, a szczególną uwagę zwraca na osoby pracujące z uchodźcami, osobami wewnętrznie przesiedlonymi, migrantami, mniejszościami, osobami starszymi i będącymi w niekorzystnej sytuacji społecznej.
Ważne dla działań projektowych jest zachowanie równowagi pomiędzy praktyką (organizacje pozarządowe) i teorią (uniwersytety). Każdy z partnerów jest w czymś mocniejszy i może się dzielić z innymi swoim doświadczeniem. Różnorodność zespołu to siła, ale mamy świadomość, że pochodzimy z różnych społeczności, mamy różne uwarunkowania kulturowe i instytucjonalne. DiA to partnerstwo, które chce stworzyć mądre rozwiązania, redukować radykalizm w naszych społecznościach i ułatwić dialog między grupami o różnych zainteresowaniach. Oczekiwanym rezultatem projektu będzie wypracowanie metod i narzędzi, które pomogą przezwyciężyć stereotypy i uprzedzenia.
Źródło: Stowarzyszenie Dla Ziemi