#dialog społeczny w Polsce – przeciwdziałanie radykalizacji młodzieży
Komitet Dialogu Społecznego KIG wraz z partnerami wspiera projekt PRECOBIAS (Prevention of Youth Radicalisation Through Self-Awareness on Cognitive Biases), którego celem jest zapobieganie radykalizacji młodych ludzi w internecie poprzez zwiększenie ich świadomości dotyczącej powszechnych błędów poznawczych.
Za kilka dni będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada dla większości z nas to dzień dumy narodowej, wspólnoty i solidarności. Niestety dla niektórych jest okazją do zamanifestowania swoich skrajnych poglądów, głoszonych pod płaszczykiem wartości patriotycznych i religijnych. Polskie społeczeństwo mierzy się dziś z takimi problemami, jak rosnąca polaryzacja ideologiczna, indywidualistyczne postawy, radykalizacja poglądów młodego pokolenia i ewidentny kryzys zaufania, z jakim mamy do czynienia od lat.
Komitet Dialogu Społecznego KIG wraz z partnerami wspiera projekt PRECOBIAS (Prevention of Youth Radicalisation Through Self-Awareness on Cognitive Biases), którego celem jest zapobieganie radykalizacji młodych ludzi w internecie poprzez zwiększenie ich świadomości dotyczącej powszechnych błędów poznawczych. Projekt został stworzony pod auspicjami Komisji Europejskiej przez konsorcjum uczelni oraz organizacji pozarządowych, w tym Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.
Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących z młodzieżą, które chcą zrozumieć, jak przebiega proces radykalizacji i jak mu przeciwdziałać. Opiera się na 12-godzinnym szkoleniu online, po ukończeniu którego otrzymuje się certyfikat sygnowany przez Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz Uniwersytet w Gandawie. Na stronie projektu PRECOBIAS dostępne są także darmowe przewodniki w języku polskim zawierające wiedzę, studia przypadków oraz scenariusze zajęć do prowadzenia w szkołach.
Gorąco zachęcamy do włączenia się w ruch na rzecz de-radykalizacji. Wierzymy, że w swej istocie jest to inicjatywa będąca połączeniem edukacji obywatelskiej, z nauką krytycznego myślenia, psychoedukacji i rozumienia mechanizmów mediów cyfrowych. Rejestracja na szkolenie odbywa się na stronie: https://mooc.precobias.eu/.
Zapraszamy w imieniu koalicji wspierającej projekt w Polsce, do której już przystąpili: IBS, KDS KIG, Centrum Analiz Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego, Związek Nauczycielstwa Polskiego, „Głos Nauczycielski”, Laboratorium „Więzi”, Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Polecamy również artykuły i materiały wideo poświęcone idei PRECOBIAS:
Komentarz dla „Głosu Nauczycielskiego”, Dr Konrad Ciesiołkiewicz o projekcie PRECOBIAS: Edukacja obywatelska potrzebna od zaraz
Komentarz dla magazynu „Więź”, Rosnący problem Polski: ekstremizm
Relacje ze spotkania informacyjnego o PRECOBIAS na kanale YouTube KDS KIG:
Źródło: Komitet Dialogu Społecznego KIG