Mowa nienawiści w Internecie, dialog międzyreligijny i międzykulturowy, integracja migrantów oraz społecznie zaangażowane dziennikarstwo - to wyzwania, z jakimi mierzy się pięć organizacji
z Austrii, Izraela, Polski, Serbii i Ugandy, które zostały nagrodzone prestiżową Nagrodą Międzykulturową 2015 austriackiego Federalnego Ministerstwa Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych.
Uroczysta ceremonia rozdania nagród odbyła się w dniu 2 września 2015 r. w Wiedniu, w jednym z najbardziej znanych klubów jazzowych „Porgy & Bess”. Wzięło w niej udział ok. 350 przedstawicieli świata polityki, dyplomacji, kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów.
Minister Spraw Zagranicznych Sebastian Kurz oraz inni prominentni goście nawiązywali w swoich wystąpieniach do kryzysu migracyjnego i nawoływali do wzmożenia wspólnych wysiłków w poszukiwaniu rozwiązań tej dramatycznej sytuacji, ale też do długofalowego działania na rzecz integracji przybyszów.
Natomiast przedstawiciele zwycięskich organizacji odnosząc się do swoich inicjatyw podkreślali znaczenie dialogu w znajdowaniu porozumienia pomiędzy ludźmi z różnych kultur, religii czy narodowości i przedstawili przykłady potwierdzające sukcesy w tej dziedzinie.
Jak podkreślili organizatorzy, wybór miejsca, w którym odbyła się uroczystość nie był przypadkowy. Jazz symbolizuje nonkonformizm, otwarcie na eksperymenty oraz twórcze czerpanie z różnorodności i wielokulturowości, a improwizacja jest często lepsza niż pasywność.
Nagrodzony projekt „Kongres Strefa Inter@kcji” to pierwsze ogólnopolskie spotkanie młodzieży poświęcone zwalczaniu mowie nienawiści oraz rozwijaniu umiejętności związanych z aktywizmem on-line.
„Naszą odpowiedzią na mowę nienawiści jest edukacja oraz tworzenie przestrzeni do dialogu na temat tego naruszenia praw człowieka pomiędzy różnymi grupami młodych ludzi”, podkreśla Monika Mazur-Rafał, Prezeska i Dyrektorka Fundacji Humanity in Action Polska.
Dlatego do Kongresu zaproszonych zostało ponad 200 młodych osób, które niezależnie od swoich zainteresowań, kierunku studiów czy drogi zawodowej wykazywały zaangażowanie w aktywizm społeczny i chciały pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie cyberaktywizmu. Uczestniczki i uczestnicy Kongresu z jednej strony zdobywali wiedzę na temat mowy nienawiści i jej mechanizmów, z drugiej zaś wraz z ekspertkami i ekspertami analizowali skuteczność i zasadność nowych, jak i sprawdzonych strategii, technik i narzędzi służących przeciwdziałaniu mowie nienawiści on-line i off-line. Opracowywali również kreatywne sposoby przeciwstawiania się temu naruszeniu praw człowieka poprzez m.in. dramę, hip-hop, grafikę.
Fundacja Humanity in Action Polska
Głównym celem Fundacji Humanity in Action Polska (HIA Polska) jest wspieranie młodych ludzi w doskonaleniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie praw człowieka i mniejszości oraz inspirowanie ich do podejmowania działań na rzecz osób dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią lub antysemityzmem. Poprzez swoją działalność HIA Polska zachęca ich do stawania się pro-społecznie zorientowanymi liderkami i liderami w różnych dziedzinach życia publicznego i w różnych środowiskach oraz wspiera tworzenie międzynarodowej sieci aktywistek i aktywistów. HIA Polska jest częścią transatlantyckiej sieci Humanity in Action.