Dezinformacja w mediach społecznościowych w dobie wojny i pandemii – raport i debata
W najnowszym raporcie eksperci Instytutu Promyka przyjrzeli się społecznym skutkom korzystania z mediów społecznościowych. Autorzy przeanalizowali wpływ nowych mediów na dobrostan psychiczny społeczeństwa, bezpieczeństwo oraz rozpowszechnianie się dezinformacji. 13 maja odbędzie się debata z udziałem branżowych specjalistów, podczas której poruszona zostanie ww. problematyka ze szczególnym uwzględnieniem dezinformacji w czasie wojny i pandemii.
Eksperci Instytutu Promyka wzięli pod uwagę trzy duże obszary życia społecznego, na które jak nigdy przedtem, oddziałują media społecznościowe i internet. W wyniku przeglądu światowej literatury z ostatnich lat wyodrębnili dwa główne obszary tematyczne: wpływ mediów społecznych na dobrostan psychiczny oraz kwestie związane z bezpieczeństwem i rozprzestrzenianiem się dezinformacji. Dodatkowo, w ostatnim rozdziale, szczególną uwagę poświęcili temu, jak specyfika wyróżnionych obszarów wpływa na proces wdrażania polityk publicznych przeciwdziałających negatywnym skutkom sfery cyfrowej.
Dla przykładu, jedno z badań przytaczanych w raporcie, opisujące skutki wywoływane przez konkretne portale społecznościowe pokazuje, że najbardziej szkodliwy dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia młodych ludzi jest Instagram, ma on bowiem największy wpływ na niekorzystne postrzeganie własnego ciała oraz poczucie samotności; z kolei na Facebooku młodzież najczęściej doświadcza znęcania się ze strony rówieśników. Inne badanie wskazuje, że aż 1/3 z nas ograniczyła kontakty w świecie realnym ze względu na możliwość kontaktu wirtualnego.
Autorzy raportu opisują zagrożenia XXI wieku: cyberbullying, syndrom FOMO czy pragnienie natychmiastowej gratyfikacji. Pytają: czy korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do uzależnienia? Czy ma wpływ na poczucie własnej wartości, satysfakcję z życia czy odczuwanie samotności? Czy na wsparciu wirtualnym można polegać?
Poprzez analizę powyższych zagadnień eksperci Instytutu im. Kazimierza Promyka chcą umożliwić decydentom tworzącym polityki publiczne, dziennikarzom oraz działaczom sektora pozarządowego skuteczne działanie na rzecz dobrostanu naszego społeczeństwa. Dlatego też raport zamyka lista konkretnych rekomendowanych kroków przeciwdziałających negatywnym skutkom mediów społecznościowych i internetu, takich jak edukacja wśród młodzieży szkolnej na temat potencjalnych zagrożeń: syndromu FOMO, negatywnych skutków zdrowotnych czy dezinformacji.
Raport „Społeczne skutki mediów społecznościowych i internetu” jest dostępny na stronie Instytutu Promyka pod adresem: https://instytutpromyka.pl/analizy-i-raporty/.
13 maja o godzinie 18:00 odbędzie się organizowana przez nas debata online, towarzysząca publikacji niniejszego raportu, z udziałem ekspertów: Jakuba Wiecha – zastępcy redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com, Marcina Osucha – współtwórcy podcastu Faceci w Kitlach i Krzysztofa Białasa – współautora raportu, byłego przewodniczącego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W jej trakcie poruszone zostaną zagadnienia omawiane w raporcie, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej aktualnego z nich: dezinformacji w dobie wojny na Ukrainie oraz pandemii COVID-19. Transmisja na żywo będzie dostępna na fanpage'u Instytutu Promyka: https://www.facebook.com/instytut.promyka/.