Szymon Żugaj, Green REV Institute mówił o faktach i badaniach dot. dezinformacji i braku informacji nt. wpływu rolnictwa na klimat, środowisko oraz o działaniu na rzecz budowania dezinformacji, 6 czerwca br. na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego Rodzice dla Klimatu.
Wpływ sektora hodowlanego tematem tabu w debacie o klimacie
Dezinformacja to zarówno brak informacji, informacja podana w sposób nieprawdziwy, informacja bez pokrycia w faktach, informacja, która upraszcza i polaryzuje. DYREKTYWA 2002/21/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej mówi wyraźnie: “Polityka audiowizualna oraz uregulowania prawne dotyczące treści programów będą wprowadzane przy uwzględnieniu ogólnych interesów, takich jak wolność słowa, pluralizm mediów, bezstronność, różnorodność kulturowa i lingwistyczna, społeczna asymilacja, ochrona konsumenta oraz małoletnich.”
Artykuł 38 Karty Praw Podstawowych to ochrona praw osób konsumenckich i zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów we wszystkich politykach UE. W zglobalizowanym świecie, gdy media walczą o wyniki wyświetleń i statystyki to co tworzy informację to polaryzacja, sensacja, uproszczenie, denializm i populizm.
Tematy, które powinny łączyć jak żywność, którą się REV zajmuje, po prostu dzielą, lub są pomijane milczeniem ze względu na ochronę interesów sektora hodowlanego - silnego i bogatego reklamodawcy.
Szymon Żugaj: "Chcę zwrócić Państwu uwagę na ułatwianie polaryzacji poprzez brak podejmowania tematu oraz na budowanie dezinformacji dot. rolnictwa i żywności na dwóch przykładach:
Raport Sentient Media i Faunalitics (2023):
Raport Truth, lies and culture wars (Changing Markets 2023)
Raport dotyczący dezinformacji na temat mięsa i nabiału w mediach społecznościowych - Truth, Lies and Culture Wars - opiera się na analizie ponad 285 milionów cyfrowych postów na X, Reddit i forach przez Ripple Research w okresie 14 miesięcy od 1 czerwca 2022 r. do 31 lipca 2023 r., ujawniając, że około 948 000 postów zawierało dezinformację. 78 procent tych rozmów należało do kategorii "dyskredytowania" - atakowania białek roślinnych, diet wegańskich i nauki o klimacie; mniejsza część postów (22 procent) należała do kategorii "wzmacniania" - w której wyolbrzymiano korzyści zdrowotne i środowiskowe wynikające z jedzenia lub produkcji mięsa i produktów mlecznych - co często określamy jako "greenwashing" lub "health-washing".
Ponad połowa zaangażowania w posty dezinformacyjne była powiązana z zaledwie 50 kontami. Ci tak zwani "misinfluencerzy" to wysoce zaangażowane osoby lub podmioty, które aktywnie rozpowszechniają dezinformację online. Niektóre z nich to prawicowe media i postacie polityczne.
Szanowni Państwo. Niestety mamy ograniczony czas, ale wspólnie mamy nieograniczone możliwości naprawy i zmiany świata. Dlatego apeluje do polityków i polityczek na sali - bądźcie liderkami informacji dla przyszłości i pilnujcie prawa i systemu dla przeciwdziałania dezinformacji. Wiedza i informacja dla demokracji to nasza wspólna sprawa.
Media nie poświęcają również wystarczającej uwagi wpływowym podsektorom rolnictwa zwierzęcego. Hodowla bydła odpowiada za około 62% emisji z rolnictwa zwierzęcego (FAO, 2022), ale krowy zostały wspomniane w zaledwie 30% artykułów na temat rolnictwa zwierzęcego. Podobnie metan pojawił się w 22% artykułów na temat rolnictwa zwierzęcego, mimo że odpowiada za 54% emisji w tym sektorze.
Przemysł hodowli zwierząt jest często przedstawiany jako ofiara zmian klimatycznych, a nie ich istotna przyczyna. Analiza jakościowa wykazała, że zamiast cytować negatywny wpływ rolnictwa na środowisko, artykuły klimatyczne, które omawiały branżę dogłębnie, ogólnie koncentrowały się na tym, jak zmiany klimatu wpływają na rolnictwo zwierzęce.
Tylko 7% artykułów na temat klimatu wspominało o rolnictwie i produkcji zwierzęcej i rzadko omawiało jego wpływ na zmiany klimatu. W przeanalizowanych 1000 artykułach tylko kilka z nich szczegółowo opisywało związek między spożywaniem produktów pochodzenia zwierzęcego a zmianami klimatu. W większości artykułów, w których wspomniano o hodowli zwierząt, nie omówiono emisji i degradacji środowiska spowodowanych przez przemysł, nie mówiąc już o znaczeniu ograniczenia spożycia mięsa lub przejścia na dietę roślinną w walce ze zmianami klimatu. "
Źródło: Green REV Institute