Rybnicki deptak, czyli ciąg ulic Sobieskiego i Powstańców Śląskich, przeżywa jeden z najtrudniejszych okresów w swojej historii. Nie wszyscy potrafią przyglądać się zapaści tej ważnej części miasta obojętnie.
Próbą ratowania deptaka i zmierzenia się z wszystkimi negatywnymi procesami tam zachodzącymi jest „Deptak Sztuki”, czyli akcja Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS i Stowarzyszenia Artystycznego Uwagi wARTe. Projekt przygotowany przez te dwie organizacje został sfinansowany w ramach programu Akademii Orange.
U podstaw założeń projektowych leży koncepcja rewitalizacji. - W rewitalizacji chodzi o to, żeby wspólnie z mieszkańcami i przedsiębiorcami z danego obszaru tworzyć pomysły na wspólne urządzanie i ożywianie przestrzeni – mówi Dorota Bednorz, koordynatorka projektu z ramienia CRIS.
Pierwsze działania odbyły się w rybnickim Przedszkolu nr 1. Przedszkolaki poznawały mapę Rybnika, opowiadały o ulicy, na której mieszkają i rysowały swoją drogę z domu do przedszkola. Do tej pory udało się zrealizować także warsztaty fotograficzne dla młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Ochotniczego Hufca Pracy w Rybniku. Ich efektem jest trwająca obecnie wystawa „Migawki. Deptak w obiektywie”. – Zaskoczyło nas zainteresowanie związane z organizowanymi przez nas wydarzeniami. Świadczy to o dużej wrażliwości rybniczan na sprawy centrum miasta – dodaje koordynatorka.
W kolejnych miesiącach mają się odbyć warsztaty hip-hopowe i happening muzyczno-plastyczny „Rytmy ulicy”. Nowością dla rybniczan będzie gra miejska. Planszą, po której będą przemieszczać się jej uczestnicy, rozwiązując zagadki i realizując zadania, będzie całe rybnickie centrum. Gra będzie miała charakter historyczno-obywatelski. Pomysłodawcom zależy nie tylko na dobrej zabawie, ale również na tym, by gracze dowiedzieli się czegoś ciekawego o swoim mieście. Zwieńczeniem działań będzie Święto Ulicy – impreza otwarta dla wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim skierowana do dzieci i młodzieży. A wszystko to rozegra się w przestrzeni ulic Powstańców Śl. i Sobieskiego.
Rybnicki deptak nękają problemy, jakich doświadcza wiele innych obszarów miejskich. Aby ożywiać zaniedbane dzielnice potrzebne są przemyślane i kompleksowe projekty. Być może to właśnie Deptak Sztuki będzie iskrą, która rozpali wyobraźnię mieszkańców okolicznych kamienic, handlowców, użytkowników lokali, środowisk artystycznych, czy wreszcie władz miasta. Takie rzeczy się zdarzają. Może uda się też w Rybniku.
Projekt został zrealizowany w ramach II edycji programu nowoczesnej edukacji kulturalnej Akademia Orange. Cykl prezentuje laureatów Programu realizowanego od stycznia do czerwca 2011. Portal NGO.pl jest patronem medialnym Akademii Orange.
Źródło: Fundacja Orange