Demotem w hejt, czyli internetowe kampanie społeczne młodych aktywistów Inkubatora Idei
Hejtowanie, czyli język nienawiści, nie zna granic. Szczególnie w Internecie. Dlatego 24 młodych liderów i aktywistów z Polski, Niemiec, Ukrainy i USA, wykreowało 8 internetowych kampanii społecznych, które przeciwdziałają hejtowi, podczas miesięcznej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej organizacji Humanity in Action Polska.
Ponieważ hejt działa jak wirus i zatruwa Internet potrzeba wspólnych wysiłków, by mu się przeciwstawić. Dlatego każdy może (i powinien) przyłączyć się do działania przeciw mowie nienawiści poprzez poparcie danej kampanii.
Przedstawiamy listę kampanii społecznych, których autorami są uczestnicy Inkubatora Idei. Celem tych kampanii stworzonych przez młodych liderów i aktywistów dla głównie młodych ludzi jest przeciwstawienie się mowie nienawiści i zaproszenie rówieśników do wspólnego przeciwdziałania dyskryminacji następujących mniejszości. Uwaga, każdy temat pojawia się w dwóch odsłonach :) :
Romowie
Mniejszości seksualne
Żydzi
Migranci/uchodźcy
Kampanie zostały opracowane w ramach inicjatywy pt. „Inkubator idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka”, która odbyła się w Warszawie w dniach 31.05-26.06.2014. Jest to już IX edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity In Action Polska. W tegorocznej akademii wzięło udział 24 młodych liderów, aktywistów oraz młodych profesjonalistów, pochodzących z różnych krajów i/lub studiujących w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA. Projekt jest realizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (EVZ) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Partnerami projektu są: Muzeum Historii Żydów Polskich, Fundacja Projekt Polska oraz akcja HejtStop. Inkubator Idei został objęty patronatem medialnym przez Akademickie Radio Kampus, portal KampanieSpołeczne.pl oraz portal dlaStudenta.pl.
Przewodnim tematem Inkubatora Idei jest wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści wobec różnych grup mniejszościowych. Aby dogłębnie zrozumieć przyczyny szerzenia się wirusa nienawiści, ściśle związane z mechanizmami tworzenia się uprzedzeń i dyskryminacji, a także, by poznać kondycję polskiego społeczeństwa obywatelskiego i jego kulturową/etniczną różnorodność, uczestnicy Inkubatora Idei spotkali się i dyskutowali z ponad 37 liderami życia społecznego i kulturalnego w Polsce: aktywistami, dziennikarzami, działaczami społecznymi, naukowcami i politykami, a także członkami sieci liderów Humanity In Action w Polsce. Ponadto, 12 czerwca w Sejmie RP wzięli także udział w konferencji Fundacji im. Stefana Batorego, podczas której zaprezentowano i dyskutowano wyniki najnowszego raportu z badań o mowie nienawiści używanej przez Polaków.
Młodzi aktywiści, wspierani przez zespół Humanity In Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim specjalizującym sie w aktywizmie w Internecie, opracowali minikampanie 'antyhejtowe' w mediach społecznościowych z użyciem innowacyjnych narzędzi, głównie demotów, adresując swoje działania do młodych z całej Polski.
Więcej informacji o Inkubatorze Idei oraz Humanity In Action Polska znajdują się na:
Głównym celem Fundacji Humanity In Action Polska jest wspieranie młodych ludzi w doskonaleniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie praw człowieka i mniejszości oraz inspirowanie ich do podejmowania działań na rzecz osób dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią lub antysemityzmem. Poprzez swoją działalność Humanity in Action Polska zachęca ich nie tylko do stawania się aktywnymi członkami społeczeństwa obywatelskiego, ale też pomaga młodym zostać pro-społecznie zorientowanymi liderami i aktywistami w różnych dziedzinach życia społecznego i publicznego w różnych środowiskach Humanity In Action Polska jest częścią sieci transatlantyckiej organizacji Humanity In Action w Bośni i Hercegowinie, Danii, Francji, Holandii, Niemczech i USA. Obecnie sieć Humanity in Action zrzesza ponad 1 300 liderów i aktywistów z całego świata.