Samorządy dość chętnie zlecają wykonywanie zadań publicznych organizacjom pozarządowym. Stosunkowo często konsultują także z mieszkańcami swoje plany i poczynania.
Z danych zebranych przez MSWiA wynika, że samorządy dość chętnie podejmują działania zwiększające partycypację społeczną. Najpopularniejszym z nich jest zlecanie wykonywania zadań publicznych organizacjom pozarządowym – zadeklarowało je ponad 80 proc. spośród ponad 1000 ankietowanych przez ministerstwo samorządów.
Konsultacje społeczne zorganizowało w ubiegłym roku ponad 61 proc. badanych jednostek. Natomiast niespełna 42 proc. jst aktualizuje „mapę aktywności” organizacji pozarządowych.
Aktualizacja mapy aktywności organizacji pozarządowych stosunkowo najczęściej prowadzona była przez miasta na prawach powiatu (prowadzi ją 80 proc. jednostek należących do tej kategorii), a najrzadziej przez gminy wiejskie (29,8 proc.). Pozostałe rodzaje jednostek tylko nieznacznie różnią się między sobą pod względem poziomu wdrożenia tego rozwiązania. Poziom ten przyjmuje wśród nich wartości od 45,5 proc. w województwach do 52,3 proc. w gminach miejskich.
Konsultacje społeczne stosunkowo najchętniej prowadzone są przez województwa i miasta na prawach powiatu.
Poziom wdrożenia konsultacji społecznych w obu kategoriach największych jst wyraźnie (o 29,6 proc. w przypadku województw i 16,2 proc. w przypadku miast na prawach powiatu) przewyższa ogólny poziom wdrożenia tego rozwiązania we wszystkich jednostkach. Stosunkowo najrzadziej konsultacje społeczne prowadzone są przez powiaty (51,7 proc.).
Również zlecanie wykonywania zadań publicznych organizacjom pozarządowym najchętniej stosowane jest w największych jednostkach. Rozwiązanie to wdrażane było przez wszystkie badane województwa oraz 97,9 proc. miast na prawach powiatu.
W ocenie MSWiA może to mieć związek z relatywnie najniższym potencjałem kadrowym i instytucjonalnym gmin wiejskich, a także z niższym poziomem aktywności organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich.