Deliberateria – nowy model dialogu społecznego Pobierz darmową e-publikację
Kiedy niemal rok temu przygotowywaliśmy się do pilotażowych konsultacji w trzech miastach Polski nie spodziewaliśmy się, że ich efekty tak pozytywnie nas zaskoczą. Dziś, kończąc projekt Prawa człowieka i biznes – dialog społeczny post-COVID19, realizowany w ramach dotacji nr K1m/0457 programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG., z pełnym przekonaniem polecamy deliberaterię jako nową, formę dialogu społecznego.
Deliberateria – to autorski pomysł Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu. Jest to forma rozmowy, w której przeplatają się elementy demokracji deliberacyjnej i kafeterii, znanej z badań społecznych. Istotą deliberaterii jest swobodna możliwość wyrażenia różnych opinii i punktów widzenia oraz szacunek do punktów widzenia innych uczestników. Poświęciliśmy jej specjalną publikację by każdy, kto jest zainteresowany rozwijaniem społeczeństwa obywatelskiego mógł skorzystać z naszych doświadczeń.
Publikacja jest bardzo praktyczna. Krok po kroku wyjaśniamy w niej czym jest deliberateria, jak się przygotować do jej przeprowadzenia, jaka jest rola zespołu, komitetu sterującego, ekspertów i ekspertek czy też osób facylitujących. Część publikacji poświęcona jest, rzecz jasna, współpracy z samorządami, bo to z myślą o nich i wraz z nimi przygotowywaliśmy oraz testowaliśmy ten model rozmowy. Czytelnicy znajdą tu również informacje na temat dostępności, a więc aspektu włączającego mieszkańców w trakcie projektowaniu życia społecznego. W aneksach, z kolei, dzielimy się przykładami materiałów merytorycznych, formularzy, zasad rozmowy czy scenariusza.
Mamy nadzieję, że spisane na niemal 100 stronach doświadczenia z projektu będą inspiracją dla wszystkich, którym bliska jest idea porozumiewania się ponad podziałami. Zwłaszcza, że umiejętność dostrzeżenia człowieka w człowieku oraz prowadzenia dialogu nabiera szczególnego wyrazu wobec bolesnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą.