Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Co deklarują członkowie RDAO w imię demokracji.
DEKLARACJA DEMOKRATYCZNA
My, przedstawiciele społeczności demokratycznej w sytuacji, gdy bieg wypadków wymaga dla wolności narodu, by zerwał pęta polityczne krepujące jego swobodny rozwój i by kraj nasz mógł zająć wśród innych państw równorzędne miejsce, do którego upoważniają go przestrzeganie prawa i uczciwość wobec własnych obywateli, szacunek dla wszystkich ludzi, i świadomość, że inny nie znaczy gorszy.
Uważamy następujące prawdy za oczywiste:
1. Wszyscy ludzie stworzeni są równymi, posiadają nienaruszalne prawa w skład których wchodzą: życie, wolność, godność osobista i swoboda ubiegania się o szczęście, żaden człowiek nie może być dyskryminowany bez względu na jakąkolwiek przyczynę, każdemu należy się szacunek jako istocie ludzkiej, żaden człowiek nie jest „nielegalny”. Nikogo nie wolno dyskryminować z jakiegokolwiek powodu, ani używać przeciwko komukolwiek „mowy nienawiści”.
2. Celem zabezpieczenia tych praw społeczeństwo ma prawo w uczciwych i demokratycznych wyborach wyłonić rządy, których sprawiedliwa władza wywodzi się ze zgody rządzonych i nigdy nie będzie wykorzystana przeciwko rządzonym.
3. Jeśli jednak władza podarowana rządzącym przez społeczeństwo zamiast dla powszechnego dobrobytu prowadzi do nadużyć i uzurpacji, autorytaryzmu i zmierzających stale w tym samym kierunku działań wypaczających sens demokracji, a ponadto zdradza zamiar wprowadzenia władzy absolutnej i despotycznej, tyranii, faszyzmu, komunizmu lub dyktatury, to słusznym i ludzkim prawem, i obowiązkiem jest odrzucenie takiego rządu, parlamentu i Prezydenta, oraz stworzenie nowej władzy dla własnego obecnego i przyszłego bezpieczeństwa.
4. Społeczeństwo wykazało cierpliwość w ciągu ostatnich dwudziestu dwóch lat, od czasów wyborów 4 czerwca 1989 r., lecz taka właśnie konieczność zmusza je teraz do żądania zmiany dotychczasowego sposobu rządzenia. Demokracja partyjna nie jest nowoczesnym systemem sprawowania władzy, a władza głucha na głos społeczeństwa niegodna jest by dalej trwać
5. Historia dotychczasowych rządów partyjnych, to niekończąca się opowieść o układach, koalicjach, zdradach, komisjach nadzwyczajnych, a nade wszystko krzywdzie zwykłych ludzi i arogancji władzy, które wszystkie miały na celu ustanowienie i utrwalenie absolutnej władzy własnej tylko partii nad społeczeństwem, pozbawienie znacznej części społeczeństwa reprezentacji politycznej i takie kształtowanie państwa gdzie tylko nieliczni mają rzeczywisty i realny wpływ na kształt bieg dziejów państwa.
6. Te czyny i zaniechania leżą po stronie całej elity politycznej ostatnich dwudziestu dwóch lat. Parlamenty, rządy pod wodzą każdego premiera i Prezydenci odmówili swej zgody na prawa najbardziej istotne i konieczne dla dobra publicznego: odmówili ratyfikacji Karty Praw Podstawowych; toczyli spory wokół prawa do in vitro, utworzyli całą masę nowych urzędów i nasłali karny sztab urzędników, aby nękali przedsiębiorców i podatników; Biurokratyczne bariery piętrzą się niebotycznie, postawienie domu lub założenie firmy to wciąż droga najeżona przeszkodami i pułapkami.
7. To Prezydenci, premierzy i Parlament nie pytając o zgodę społeczeństwa wysyłali w czasie pokoju wojska poza granice kraju, prowadząc tam działania ofensywne, a także działania wojenne, stwarzając zagrożenie i angażując w to nasz kraj, a poniesione ofiary i weterani nie spotkali się z należnym im szacunkiem po powrocie do swoich rodzin
8. Jak wiele na to wskazuje Prezydent, rząd i Parlament zezwolili, łamiąc przy tym wszystkie prawa podstawowe, prawa człowieka i Konstytucję Rzeczypospolitej na organizację na terenie Polski ośrodków obcego wywiadu, a być może także torturowanie w nim nielegalnie przetrzymywanych ludzi. Najwyżsi przedstawiciele państwa kontynuowali zmowę milczenia nawet, gdy wiedział już o tym czynie cały demokratyczny świat; Demokracja w wojnie z terrorystami ma trudne zadanie, jednak stosowanie standardów podwójnej moralności jest niedopuszczalne i bezprawne.
9. Trudno przecież nie wspomnieć o narzucaniu na nas podatków bez naszej zgody; braku ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, niestabilności i niepewności prawa, w tym podatkowego, braku wsparcia dla mikro, małych i średnich firm, braku wspólnego opodatkowania rodzin, dyskryminacji polskich przedsiębiorców, którzy muszą szukać pomocy w europejskich sądach i trybunałach
10. Mnożyć można przeciw tej władzy obecnych partii politycznych zarzuty o nierównym traktowaniu kobiet i mężczyzn, młodych i starych, o odbieraniu nam naszych swobód, ograniczaniu wolności słowa, inwigilacji i rzucaniu oskarżeń podyktowanych wyłącznie chęcią poniżenia przeciwnika politycznego, znoszeniu najbardziej cennych dla nas praw i trwaniu przy cementującym układ partyjny systemie sprawowania władzy, zamiast zmienienia go na odpowiadający obywatelom, w tym poprzez wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i parytety
11. Z obawy o utratę władzy, lub zwyczajnej zawiści politycy gotowi zawsze toczyć najcięższe boje o nieistotne rzeczy, samoloty, stołki, krzesła, sprawy naprawdę ważne pozostawiają swojemu biegowi, a kraj prowadzą po omacku po nieznanych i obcych im wodach polityki. Jednak w każdym czasie pokornie składaliśmy prośby i apele o naprawianie naszych krzywd. Czasem głos społeczeństwa musiał przybrać formę protestu. Jednak jedyną odpowiedzią na nasze petycje były zwykle represje, lekceważenie i ponowne krzywdy. Kolejni Prezydenci, rządy i Parlamenty głuche były na nasze słuszne prośby.
12. Dlatego my, przedstawiciele społeczeństwa zebrani dzisiaj na Konferencji Ruchu Demokratycznego – Akcji Obywatelskiej, odwołując się do podstawowych wartości, na których zbudowane jest nowoczesne, otwarte i demokratyczne społeczeństwo obywatelskie, uroczyście ogłaszamy i oświadczamy w imieniu wszystkich ludzi dobrej woli, że obywatele mający demokratyczne przekonania są i mają słuszne prawo być wolnymi i żyć w niepodległym państwie; że społeczeństwo zwolnione jest z wszelkich zobowiązań w stosunku do dotychczas istniejących partii politycznych i, że jako wolne i obywatelskie społeczeństwo ma pełne prawo wypowiadania się we wszelkich sprawach i ma prawo żądać wysłuchania swojego zdania. Zwłaszcza zaś w sprawie wypowiedzenia wojny, zawierania pokoju, wstępowania w sojusze, nawiązywania stosunków handlowych i czynienia wszystkiego, do czego mają prawo wolni ludzie
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.