Decyzja na temat wkładów własnych już niebawem
4 listopada odbyło się, z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, bardzo ważne spotkanie konsultacyjne, dotyczące propozycji zmian w Szczegółowym Opisie Priorytetów, odnoszących się do tematyki wkładów własnych dla PO KL.
W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób, głównie z organizacji pozarządowych. Jedną z liczniejszych reprezentacji stanowiły organizacje członkowskie OFOP (w tym członek oraz zastępca członka Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki na szczeblu krajowym), a ich przedstawiciele czynnie brali udział w dyskusji.
Eksperci Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zaprezentowali informacje na temat propozycji wkładów własnych do prawie wszystkich działań i poddziałań, w ramach projektów konkursowych i systemowych. Takie rozszerzenie zakresu objęcia wkładami własnymi Ministerstwo uzasadniało głównie kontrolami Komisji Europejskiej, na temat wydatkowania środków unijnych. Z kontroli wynikało, że beneficjenci często skupiali się na samym otrzymaniu grantów, a nie efektywności realizacji projektu. Dodatkowo MRR przedstawiało argumenty uzasadniające wkłady własne zwiększeniem racjonalności gospodarowania środkami, jak i powiązaniem relacji projektu z działalnością beneficjenta ( w przypadku org. poza. ze statutem). Wkład własny miałby obowiązywać od 2012 roku, a więc nie obejmowałby konkursów otwartych ogłoszonych w roku 2011 z kontraktacją na rok przyszły oraz mogłyby dotyczyć nie tylko wkładów finansowych, ale również rzeczowych i pracy społecznej.
Organizacje pozarządowe oraz inni reprezentanci instytucji społecznych, organizacji pracowniczych i związków zawodowych, przedstawili swoje wnioski co do skutków jakie przyniosą proponowane zmiany. Przede wszystkim wykazano niemal całkowity brak możliwości finansowania wkładów przez większość organizacji trzeciego sektora oraz ogromne trudności w oszacowaniu wkładu rzeczowego, co nie dałoby możliwości pokrycia przez nie większości kosztów proponowanych wkładów. W przypadku danych mówiących o prawie 48% wszystkich realizowanych projektach przez organizacje pozarządowe(z Europejskiego Funduszu Społecznego), oznaczało by to generalne ograniczenie realizacji działań miękkich.
Ponadto przedstawiciele NGO opisali w punktach konkretne zaangażowanie i koszty, jakie już ponoszą wdrażając projekty( które nie są ujęte jako wkład własny) np.: wiedzę merytoryczną, utrzymanie lokali, koszty obsługi realizacji projektu i wiele innych. Zaznaczono również fakt, iż zmiany te są wprowadzane w trakcie i na przekór obowiązującym regułom, wynegocjowanym dla obecnego okresu programowania.
Dyskusja była żywa i merytoryczna. Argumenty strony społecznej wydawały się, przynajmniej po części, trafiać do przedstawicieli Ministerstwa. Decyzja na temat wkładów własnych ma zapaść w połowie tego tygodnia.
Pobierz
-
Pilne! Proszę umieścić na stronie głównej.
691827_201110211408400443 ・38.72 kB
Źródło: informacja własna, OFOP