Przykładem skutecznego działania obywatelskiego w Dęblinie jest ruszający właśnie projekt “Dobrze wyposażeni - zadowoleni”. Inicjatywa ma na celu wyposażenie dwóch placówek wspierających rozwój dzieci i młodzieży w sprzęty i narzędzia usprawniające pracę opiekuńczo-wychowawczą.
Przykładem skutecznego działania obywatelskiego w Dęblinie jest ruszający właśnie projekt “Dobrze wyposażeni - zadowoleni”. Inicjatywa ma na celu wyposażenie dwóch placówek wspierających rozwój dzieci i młodzieży w sprzęty i narzędzia usprawniające pracę opiekuńczowychowawczą.
Miejscem realizacji projektu są dwie dęblińskie świetlice: Świetlica Środowiskowa przy ul. 1 Maja i Świetlica Środowiskowa przy ul. Wiślanej.
Autorem projektu jest poznańska Fundacja WieloAspektowi, która otrzymała dofinansowanie na pomysł wsparcia Świetlic w konkursie “Wokół nas” firmy Provident S.A. Fundacja skupia się na rozwoju małych miejscowości, których mieszkańcy żyją w cieniu dużych miast. Swoje doświadczenia WieloAspektowi czerpią z doświadczenia w rozwoju inicjatyw obywatelskich w aglomeracji poznańskiej.
Skąd pomysł na zmiany w Dęblinie?
Władze Dęblina podejmują bardzo nikłe działania zmierzające do poprawy funkcji wychowawczej i opiekuńczej rodzin z problemami wychowawczymi. W tym celu utworzono w mieście dwie małe Świetlice Środowiskowe, jako jedyne placówki opiekuńczo - wychowawcze, organizujące i czas wolny dzieciom i młodzieży z tych rodzin. Podopieczni mogą spędzić tu wolny czas, uzyskać pomoc w odrabianiu lekcji i zjeść skromny posiłek. W mieście brakuje domu dziecka, rola tych placówek nabiera szczególnego znaczenia, stąd Świetlice stanowią miejsce, w którym dzieci i młodzież mogą uzyskać odpowiednie wsparcie emocjonalne, nawiązać pozytywne relacje i czerpać poprawne wzorce zachowań.
W Dęblinie znajduje się 11 szkół (w tym podstawowych, gimnazjalnych i liceów), 3 przedszkola, 1 żłobek, 1 Warsztat Terapii Zajęciowej, 2 świetlice środowiskowe. Oferta Miejskiego Domu Kultury jest niewystarczająca wobec potrzeb najmłodszych mieszkańców Dęblina, w związku z czym rośnie znaczenie świetlic środowiskowych.
Ze Strategii Rozwoju Lokalnego Miasta Dęblin na lata 2008-2015 oraz z Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Dęblin z 23.01.2014r., wynika, iż w mieście narasta problem rodzin niewydolnych wychowawczo i w trudnej sytuacji życiowej, a według danych GUS - stopa bezrobocia w powiecie zbliża się niebezpiecznie do poziomu 17%. W świetle tych danych szczególnego znaczenia nabierają Świetlice Środowiskowe, które stają się jedynym miejscem wsparcia dla dzieci i młodzieży.
Co ma się zmienić dzięki projektowi?
Wyposażenie, które otrzymają Świetlice będzie przydatne zwłaszcza w wakacje, które są czasem zawieszenia zajęć szkolnych i związanej z nimi regularności zajęć. Rodzicom często brakuje środków finansowych na zagospodarowanie czasu wolnego pociech. Brak lekcji w szkole i zorganizowanych form spędzania czasu wolnego oraz ograniczona oferta ogólnodostępnych i bezpłatnych zajęć wakacyjnych dla dzieci i młodzieży sprawiają, że liczba chętnych do korzystania z zajęć w Świetlicach rośnie. Jest to najlepszą alternatywą, aby uniknąć nudy, spędzania czasu przed komputerem i telewizorem, czy przesiadywania na podwórku, a nierzadko podejmowania zachowań sprzecznych z prawem. Istotne jest więc, by zapewnić dzieciom i młodzieży możliwość atrakcyjnego i urozmaiconego spędzenia czasu, czego są najczęściej pozbawieni w domu. Będzie to możliwe dzięki wyposażeniu placówek w atrakcyjny dla dzieci i młodzieży sprzęt sportowy oraz nowe adekwatne do zainteresowań podopiecznych gry planszowe, zręcznościowe i logiczne.
Źródło: info. nadesłana