"Spotkania, dialog, konsultacje i budowanie społeczeństwa obywatelskiego" to projekt Fundacji Imperio realizowany w ramach Programu NOWEFIO.
Cykl spotkań z mieszkańcami
Spotykamy się z mieszkańcami Słupska i powiatu słupskiego, zapraszamy ekspertów, pasjonatów, przedstawicieli samorządu. Rozmawiamy, by wiedzieć! Chcemy wiedzieć, by móc zmieniać!
Za nami spotkania poświęcone m.in. kulturze regionu, turystyce, edukacji, działaniom trzeciego sektora i zmianom klimatycznym. Byliśmy w Łebie i Smołdzinie, Potęgowie i Damnicy, spotykaliśmy się również na terenie naszego miasta korzystając z gościny Starostwa Powiatowego, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Akademii Pomorskiej.
Dlaczego upamiętnienia?
To naszym zdaniem ważny i wciąż aktualny temat. Pokazało to m.in. zainteresowanie, jakie wzbudziła nasza publikacja "Pomniki i miejsca pamięci w Słupsku 2022" wydana w ramach programu "Niepodległość po polsku". Słupsk ma bogatą i złożona historię. A zatem i upamiętnienia wymagają dialogu społecznego, wiedzy ekspertów, szczególnie historyków, pasji i zaangażowania mieszkańców. W przestrzeni upamiętnień mogą znaleźć się błędy, niedopatrzenia. Uczestnicy debaty zwracali na to uwagę i zgłaszali swoje postulaty. Między innymi konieczność wzmocnienia upamiętnień odpowiednią edukacją regionalną, by mieszkańcy, szczególnie młodzież, byli zorientowani kogo i dlaczego upamiętniamy w przestrzeni publicznej.
Wiedza eksperta
Aby organizowane przez naszą Fundację spotkania miały odpowiedni poziom merytoryczny potrzebni są fachowcy w danej dziedzinie. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się Prof. Wojciech Skóra, który jednocześnie moderował dyskusję poprzedzoną Jego wykładem. Zgłaszano wiele postulatów i uwag. Zostały one zanotowane i będą wydane w jednym z najbliższych numerów "Zeszytu Imperio". W takiej formie owoc debaty trafi do nauczycieli oraz radnych miasta. Mamy nadzieję, że inicjujemy dobre zmiany.
Źródło: Fundacja Imperio