Debata nad planem Hausnera: Trzecie spotkanie zespołu ds. aktywizacji osób niepełnosprawnych
We czwartek, 27 listopada 2003, odbyło się trzecie spotkanie zespołu ekspertów ds. aktywizacji osób niepełnosprawnych. Zebrani zastanawiali się, w jaki sposób powinna być prowadzona aktywizacja społeczna i zawodowa. Oceniano także propozycje rządowe, zawarte w 'Zielonej Księdze'.
Pierwszym dyskutowanym pomysłem było zniesienie przywilejów, dotyczących czasu pracy osób niepełnosprawnych, aby pracodawcy nie obawiali się zwiększonych kosztów ich zatrudniania. Decydująca powinna być indywidualna decyzja lekarza medycyny pracy oraz kodeks pracy. Wynagrodzenie zależałoby od wymiaru czasu pracy. Uzupełniać to powinny inwestowanie w wykształcenie niepełnosprawnych, przygotowanie do jej wykonywania i dostosowanie miejsca pracy.
Choć, według oczekiwań autorów „Programu…”, pozwalałoby to na zatrudnienie większej liczby niepełnosprawnych, to wątpliwości budziło przeniesienie na nich części kosztów takiej zmiany, związane z niższym wynagrodzeniem. Aktywizacji powinny sprzyjać także finansowane przez ZUS, KRUS czy PCPR turnusy rehabilitacyjne, wykorzystywane w ramach urlopów wypoczynkowych lub bezpłatnych, a nie w ramach dodatkowego, płatnego urlopu.
Zastanawiano się, czy niepełnosprawny potrzebuje dodatkowego urlopu, kto powinien ponosić jego koszty i czy zmniejszenie kosztów, ponoszonych przez pracodawcę, będzie sprzyjało zwiększeniu zatrudnienia niepełnosprawnych.
Następnie rozważano propozycję zmiany struktury wydatków na wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Stwierdzono, że poziom zatrudnienia niepełnosprawnych w Polsce jest niezadowalający. Rząd proponuje zwiększenie udziału środków, kierowanych bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, podejmujących zatrudnienie. Rząd chce wspierać inicjatywy w tym zakresie. Oczekuje ich od organizacji, które miałyby takie projekty realizować.
Takie projekty mogą być przeznaczone m.in. na likwidację barier architektonicznych czy dofinansowanie możliwości dojazdu do pracy. Uzupełnieniem byłyby fundusze z Europejskiego Funduszu Społecznego, wydatkowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich, który rusza w przyszłym roku.
Został zgłoszony postulat zachowania przez PFRON praw do kontroli pieniędzy, przekazywanych samorządom na cele rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Eksperci zaproponowali prawne wyrównanie obowiązku zatrudniania niepełnosprawnych przez pracodawców prywatnych i przez sektor publiczny. Ten wniosek zostanie niezwłocznie przedstawiony wicepremierowi Hausnerowi.
Następne spotkanie, które odbędzie się 4 grudnia, zostanie poświęcone dalszej analizie propozycji dotyczących aktywizacji niepełnosprawnych, zawartych w „Zielonej Księdze”.
Źródło: Biuro prasowe MGPiPS