NGO.PL: Nowy rok, więc idzie nowe. Ngo.pl zaprasza do debaty o tym, co wspiera, a co blokuje innowacje społeczne.
Nowy rok. Idzie nowe. Jeśli jest zupełnie nową metodą na stary problem, nowe nazywa się, od jakiegoś czasu bardzo modnie, innowacją. Chcielibyśmy zaprosić Was do debaty o tym, co wspiera, a co blokuje innowacje w trzecim sektorze. I w związku z tym, na co „nowego” możemy wkrótce liczyć.
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", która właśnie przygotowuje dokument na temat innowacji społecznych (opublikujemy go pod koniec debaty, śledźcie Debaty i Opinie), mówi, że innowacja polega na znalezieniu sposobu na rozwiązanie starych problemów, odnajdując połączenia, których nikt inny wcześniej nie znalazł. Innowacja, żeby była społeczna, musi być zatem ściśle powiązana z problemem społecznym lub wynikać ze społecznych potrzeb.
Z terminem innowacje w trzecim sektorze może być pewien kłopot, bo w ciągu ostatnich kilku lat zostało ono zawłaszczone do opisywania inicjatyw pojawiających się w biznesie oraz na styku biznesu i nauki. Firmy, a przynajmniej ich departamenty marketingu i reklamy piszą „innowacyjny”, o co drugim produkcie (np. innowacja w pielęgnacji włosów).
Według „Stoczni” przykładami innowacji społecznych mogą natomiast być: serwis i usługa Couchsurfing (serwis społecznościowy osób, które oferują darmowe miejsce noclegowe dla backpackersów), Creative Commons, czy ruch fair trade. W Polsce natomiast: serwis naprawmyto.pl, Szlachetna Paczka, czy Maraton Pisania Listów Amnesty International. Wszystkie wymienione narodziły się w sektorze obywatelskim. To dowód na to, że aktywni obywatele, społeczności lub kreatywni społecznicy są ważnym (jeśli nie najważniejszym) ogniwem tworzenia innowacji społecznych. To ich przede wszystkim zaprosiliśmy do debaty.
- Czy innowacji społecznych jest w Polsce dużo czy mało? – pytamy w niej
- Co jest dobrym przykładem innowacji (kogo można podpatrywać, od kogo się uczyć)?
- Jak odróżnić „dobrą” innowację społeczną od gadżetu?
- Co w Polsce blokuje, a co wspiera innowacje społeczne (jakie przekonania, bariery prawne, organizacyjne, jaka polityka)?
Źródło: inf. własna ngo.pl