„Publikować albo nie publikować?” - to współczesny dylemat młodego internauty. Czy kolejna informacja, którą zamieszcza w Internecie doda mu popularności czy może przysporzyć kłopotów? 8 lutego ponad 70 państw z pięciu kontynentów obchodzi Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI - „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” - ma za zadanie pokazać młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Ma także pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania czy właściwie kreują swój wizerunek w sieci, czy swoją aktywnością nie naruszają prywatności własnej i innych, czy dziś publikowane treści nie zaszkodzą im w przyszłości. Ponadto powinno skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.
DBI na świecie...
Obchodom DBI towarzyszy ogólnoeuropejska kampania medialna. Stworzony na jej potrzeby spot telewizyjny w zabawny sposób pokazuje, jaki wpływ na życie poza siecią mogą mieć zachowania młodych ludzi podejmowane online.
... i w Polsce
Podczas obchodów DBI w Warszawie, 8 lutego 2011, odbywają się Targi, w których uczestniczą instytucje i firmy zaangażowane w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. Obchody uatrakcyjni przedstawienie grupy Zygzaki pod tytułem „Przygody Plika i Foldera w sieci”, nt. bezpieczeństwa online.
Polskie Centrum Programu Safer Internet już od kilku miesięcy zachęca szkoły oraz inne instytucje i organizacje w całej Polsce do włączenia się w obchody DBI poprzez organizowanie lokalnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. W 2010 r. zrealizowano ponad 1 000 akcji związanych z ochroną najmłodszych internautów.
W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz Fundację Dzieci Niczyje tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.
Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, fundacja Velux, Zygzaki, Głos Nauczycielski, Szkoła z Klasą 2.0, Netgear, Centrum Edukacji Obywate
Polskie Centrum Programu Safer Internet powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Tworzą je Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – koordynator Centrum. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z Internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie oraz Helpline.org.pl - punkt pomocy dla dzieci, rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w Internecie. Głównym partnerem projektów edukacyjnych oraz współrealizatorem projektu Helpline.org.pl jest Fundacja Orange.
Pobierz
-
201102071609480160
621763_201102071609480160 ・38.72 kB