Dbaj o zasoby wodne z Ewą Ewart! Szukamy 15 szkół z woj. podlaskiego do programu edukacyjnego
W programie Code for Blue młodzi ludzie projektują realne rozwiązania: tworzą cegły retencyjne, projekty kładki z ekomateriałów, planują nowe zagospodarowanie terenów wokół zalewów i stawów. Po pilotażu w 10 szkołach, ruszamy z nowym naborem – tym razem szukamy 15 szkół z województwa podlaskiego i nauczycieli, którzy chcą uczyć o wodzie inaczej – przez sprawczość, współpracę i odwagę zmieniania swojego otoczenia.
Na czym polega Code for Blue?
Program Code for Blue opiera się na metodzie edukacji środowiskowej, która wychodzi poza ramy tradycyjnych lekcji. Łączy opowieść filmową z działaniem – uruchamia emocje, budzi ciekawość, a przede wszystkim skłania do szukania rozwiązań. Uczniowie uczą się empatii, krytycznego i kreatywnego myślenia, a także współpracy i odpowiedzialności. Wszystko po to, by rozwijać w nich kompetencję kluczową dla przyszłości – sprawczość, czyli zdolność do inicjowania i przeprowadzania realnych zmian w swoim otoczeniu.
Inspiracją do działania jest film dokumentalny „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart i inne krótkie dokumenty jej autorstwa. Ten przejmujący obraz staje się punktem wyjścia do rozmów o wodzie, rzekach i zagrożeniach dla zasobów wodnych. Uczniowie szkół podstawowych i średnich nie tylko analizują problemy, ale – co ważniejsze – szukają rozwiązań, które można wdrożyć lokalnie.
Code for Blue oferuje również pełne wsparcie dla nauczycieli. Szkolenia, warsztaty i mentoring ekspertów z różnych dziedzin, a także szkolenia na platformie e-learningowej pomagają im zbudować solidne podstawy merytoryczne i metodyczne. Dzięki temu nauczyciele stają się nie tylko przewodnikami w procesie edukacyjnym, ale też partnerami w działaniu.
Ważnym etapem programu jest projektowanie i wdrażanie uczniowskich inicjatyw. W pilotażowych edycjach powstały m.in. cegły retencyjne, projekty kładki z ekomateriałów, makiety zagospodarowania stawów i zalewów oraz „odbetonowania” rynków. Te działania pokazują, że młodzież – przy odpowiednim wsparciu – potrafi zaprojektować zmiany, które mają znaczenie dla całej społeczności.
Korzyści dla szkół:
Udział w programie Code for Blue to wyjątkowa szansa dla szkół, która przynosi szereg korzyści:
• Realizacja podstawy programowej w angażujący, ciekawy dla ucznia i nauczyciela sposób.
• Wprowadzenie nowych, innowacyjnych metod kształcenia.
• Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczycieli dzięki realnym narzędziom do pracy z uczniem.
• Rozwój kluczowych kompetencji, niezbędnych na nowym zielonym rynku pracy: sprawczość, umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność, krytyczne myślenie.
• Podjęcie istotnych dla otoczenia szkoły tematów.
• Współpraca z innymi szkołami i networking.
• Nauczyciele biorący udział w programie otrzymają wynagrodzenie za przygotowanie scenariuszy zajęć i studiów przypadku, które będą wykorzystywane w procesie edukacji.
• Możliwość zaprezentowania efektów projektu podczas wydarzenia kończącego program w czerwcu 2026 r.
• Przygotowanie do nowej podstawy programowej.
Kogo szukamy?
Do udziału w programie zapraszamy szkoły podstawowe i średnie z województwa podlaskiego, szczególnie z obszarów związanych z zasobami wodnymi – m.in. w sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego, Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego (powiaty: Sejny, Suwałki, Augustów, Rajgród, Mońki, Sokółka, Łomża, Grajewo, Wysokomazowiecki, Białostocki).
Kryteria udziału:
• gotowość do prowadzenia pozalekcyjnych zajęć dla min. 10 uczniów (10 godz./miesiąc);
• wskazanie dwóch nauczycieli do realizacji programu;
• zapewnienie przestrzeni na zajęcia i rekrutacja uczniów;
• otwartość na wdrażanie autorskiej metody Fundacji Code for Green.
• zapewnienie sal na zajęcia oraz wsparcie w rekrutacji grupy uczniów.
Co oferuje Fundacja?
W ramach programu Code for Blue Fundacja zapewnia:
• Warsztaty metodyczne dla nauczycieli stacjonarne i online
Dostęp do kursów i zasobów dedykowanych programowi na platformie e-learningowej
• Wsparcie mentorskie przez cały okres funkcjonowania programu.
• Sprzęt i materiały do realizacji w wysokości 2000 zł na szkołę.
Harmonogram i czas trwania programu
Program Code for Blue trwa od maja 2025 do lipca 2026. Obejmuje on następujące etapy:
1. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli (koniec sierpnia/wrzesień).
2. Szkolenie online dla nauczycieli (sierpień/wrzesień).
3. Realizacja zajęć pozalekcyjnych w szkołach (wrzesień 2025 - czerwiec 2026).
4. Podsumowanie projektu i prezentacja wymiernych efektów społeczności szkolnej/lokalnej podczas wydarzenia podsumowującego projekt, przygotowanego przez szkołę.
Jak zgłosić się do programu?
Szkoły zainteresowane udziałem w programie Code for Blue mogą składać wnioski do 20 czerwca 2025 roku. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.cfg.edu.pl/nowefio/
Zachęcamy do skontaktowania się z nami w razie jakichkolwiek pytań. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy wprowadzić rewolucyjne zmiany w edukacji i kształtować pokolenie młodych liderów - Young Change Makers, którzy będą gotowi stawić czoła wyzwaniom przyszłości: [email protected]
Źródło: Fundacja Code For Green