Przez ostatnią dekadę komputery i smartfony stały się integralną częścią życia ludzi. Wykorzystujemy je w pracy, domu i to często w liczbie większej niż jeden, nawet nie biorąc pod uwagę faktu, że smartfony też już się komputerami stały. Wraz z ich coraz częstszym użytkowaniem, rośnie liczba cyberprzestępców i hakerów. Zagrożone są wszystkie systemy operacyjne, bez względu na rodzaj urządzenia, które obsługują.
Głównym problemem jest to, że większość ludzi nie ma czasu, lub po prostu nie jest zainteresowana zabezpieczeniem swojego komputera. Tak nie musi być, bez względu na to, jak skomplikowane wydaje Wam się odpowiednie zabezpieczenie Waszego stanowiska pracy/zabawy. Odpowiedź jest prosta. Komputery zabezpieczać warto. My dziś powiemy, jak można to zrobić za darmo.
Podłączenie do Internetu
Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest to, czy rzeczywiście niezbędne jest nam stałe połączenie do Internetu. Oczywistym jest fakt, że większość z Was odpowie, że tak, jednakże jeśli planujemy dłuższą pracę przy komputerze, to może stałe połączenie nie jest nam potrzebne i router można wyłączyć? Warto z tego rozwiązania korzystać, gdyż cyber przestępcy polują na komputery, które mają stały dostęp do sieci. Jeśli natrafią na Wasz komputer, który będzie oznaczony w ich hackerskim programie jako np. „częściowo”, lub „sporadycznie podpięty do sieci”, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że przeprowadzą atak.
Upewnijcie się, że Wasz router ma odpowiedni Firewall
Firewall to oprogramowanie, lub sprzęt, który, po krótce, pilnuje dobrych materiałów w Waszym komputerze, jednocześnie zabezpieczając go przez złymi materiałami z zewnątrz. Większość dostawców Internetu oferuje darmowy modem i router zabezpieczony firewallem, kiedy korzysta się z ich usług. Pamiętajcie o tym, że i te urządzenia mają swoje oprogramowanie i je też warto aktualizować.
Upewnijcie się, że Wasz komputer lub smartfon też ma odpowiedni Firewall
Bariera Firewall jest również dostępna na waszych urządzeniach, z których logujecie się do sieci, bez względu na wykorzystywany system. Bardzo ważne jest aby i w tym wypadku dbać o aktualizację oprogramowania systemu.
Zainstalujcie program antywirusowy
Akurat ten punkt ma niewielu zwolenników, wynika to z tego, że prawdą jest, iż programy te, choć minimalnie, tak zwalniają pracę komputera. To nie powinno jednak stać na przeszkodzie ochrony systemu. Każdy poważny użytkownik ma zainstalowany program antywirusowy. Dodatkowym atutem jest fakt, że oprogramowanie takie można pobrać z Internetu zupełnie za darmo. Żaden system operacyjny nie jest wolny od wirusów, nawet Mac, ale i komputery tej firmy również mogą pochwalić odpowiednimi zabezpieczeniami przed wirusami. I ponownie – koniecznie sprawdzajcie dostępność aktualizacji programów antywirusowych, róbcie to często, producenci tego oprogramowania często zalecają dokonać tego 2x w tygodniu. Jeśli korzystacie często z pendriveów, pamiętajcie, aby i je przeskanować antywirusem przed sprawdzeniem ich zawartości – jeśli były wykorzystywane przez kogoś innego, to zachodzi prawdopodobieństwo, że mogą być zainfekowane.
Aktualizujcie swoje oprogramowanie
Systemy operacyjne również mają wbudowane swoje zabezpieczenia, a ich producenci często wypuszczają do nich aktualizacje. Zalecamy przeprowadzać je zawsze, kiedy są dostępne, przynajmniej te, które dotyczą sfery bezpieczeństwa. Nie bagatelizujcie tego, brak aktualizacji naraża Was na atak.
Nie odwiedzajcie stron porno (ani innych podejrzanych witryn)
Niestety w sieci istnieje wiele podejrzanych witryn zainfekowanych już jakimś robakiem. Większość z tych stron to, stety, niestety witryny z materiałami dostępnymi tylko dla dorosłych. Jeśli Wasz komputer posiada zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, to w tym momencie powinno ono wykryć złośliwe elementy na odwiedzanym portalu i powiadomić Was o tym lub nawet od razu zablokować wymianę danych z tą witryną. Uważajcie, gdzie surfujecie i – zawsze pilnujcie, aby Wasz antywirus był zaktualizowany do ostatniej wersji.
Trzymajcie hasła w bezpiecznym miejscu i… niech to będą prawdziwe hasła.
Do każdego konta, dla każdej strony, z której korzystacie zalecamy wymyślenie innego, niestety skomplikowanego, hasła. Dlaczego innego? Wynika to z tego, iż nie wiemy, gdzie te hasła są przechowywane, i z jakich zabezpieczeń te serwery korzystają. Pomóc mogą programy – menadżerowie haseł i naprawdę warto z nich korzystać. Czego niewolno? Zapisywać haseł do stron, portali społecznościowych i sklepów, w ogóle żadnych, w plikach tekstowych na pulpicie.
Nie zostawiajcie swojego komputera, smartfonu bez opieki
Kolejny z oczywistych punktów. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację z ukradzionym laptopem, w którym, na pulpicie, w pliku tekstowym, zapisane były hasła, może nawet login i pass do konta bankowego! (Dlatego warto zabezpieczać przelewy bankowe dodatkowym kodem przesyłanym przez bank smsem). Stąd już szybka droga do utraty środków na koncie, kradzieży tożsamości na portalu społecznościowym, lub dokonania zakupów na Wasz koszt.
Zapisane wyżej punkty, to tylko czubek góry lodowej, w kwestii zabezpieczenia swojego komputera, co wyróżnia powyższe reguły, to to, że są darmowe. Jak widać, często wystarczy być po prostu świadomym działań na swoim systemie aby uniknąć niebezpieczeństw.
Źródło: seriously social