Darmowe kursy polskiego online dla dzieci z Ukrainy. Innowacyjny Projekt z wykorzystaniem technologii, by pomagać na masową skalę
Language Supp Ukraina to bezpłatna platforma do nauki języka polskiego online dla dzieci z Ukrainy w wieku od 6. do 18. roku życia. Już ponad 1927 dzieci skorzystało z językowego wsparcia. 21 lutego ruszają zapisy na następne kursy, a do końca października przewidzianych jest 2300 kolejnych miejsc.
Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na ogromne potrzeby dzieci-uchodźców z Ukrainy, doświadczających po przyjeździe do Polski bariery językowej. Uniemożliwia im ona codzienne funkcjonowanie i interakcje z nowym, pełnym wyzwań otoczeniem, a także kontynuowanie często drastycznie przerwanej edukacji. Wychodząc z założenia, że przełamując tę barierę językową odzyskujemy zdolność do interakcji i wyrażania się, zespół Fundacji Nativated postanowił działać i tak, dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej Fundacji Save the Children zaledwie kilka miesięcy od wybuchu wojny powstał Projekt Language Supp Ukraina.
– To jest bardzo ważne dla mojej rodziny. Jestem z Chornobaivki (obwód chersoński). Wyjechałam z Ukrainy 10 kwietnia. Wraz ze mną moja 10-letnia córka. Było trudno. Wszędzie napotykałyśmy trudności, ale najgorsze było to, że nie mogłyśmy komunikować się. – mówi mama ucznia, który uczy się w Language Supp na poziomie B1. – Teraz czuję się pewniej, ale nadal chcę się uczyć – dodaje jej syn.
Onile’owy charakter Projektu, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, pozwala prowadzić zajęcia z każdego miejsca i dotrzeć do dzieci i młodzieży bez względu na lokalizację, w której się obecnie znajdują. Co istotne, taki format oferowanego wsparcia umożliwia dotarcie nie tylko do osób w dużych miastach, ale także w małych miejscowościach czy obszarach wiejskich, w których dostęp do profesjonalnej pomocy często może być ograniczony.
Nie bez znaczenia jest fakt, że dzieci-uchodźcy z Ukrainy otrzymają to wsparcie całkowicie za darmo.
– Jestem bardzo wdzięczna za bezpłatną możliwość nauki, bo obecnie nie mamy pieniędzy, żeby zapisać się na dodatkowe kursy, a języka polskiego trzeba się szybko nauczyć. Dzięki, tej możliwości mogłam zacząć uczyć się polskiego i zdobyłam cenną wiedzę. Zaczęłam nie tylko słyszeć słowa i w sposób chaotyczny tłumaczyć je w swojej głowie, a samodzielnie układać zdania poprawne gramatycznie – opowiada nam uczennica kursu na poziomie B1.
Cała struktura nauczania i platforma zostały zaprojektowane w taki sposób, by proces korzystania z platformy był łatwy i przyjemny, ale też by nauka języka przebiegała szybko i efektywnie.
Co ważne lekcje bazują na kompleksowym zestawie materiałów, które otrzymują nauczyciele, dzięki czemu proces nauczania jest ujednolicony, ale przede wszystkim odciąża to nauczycieli z obowiązku przygotowywania materiałów na lekcje. W grupie około 100 nauczycielek i nauczycieli, którzy uczą za pośrednictwem platformy, spora część to osoby pochodzące z Ukrainy.
Kursy Language Supp trwają od 11 tygodni na poziomie A1 do aż 22 tygodni w przypadku kursów na poziomie A2 i B1, a zajęcia w obu przypadkach odbywają się 3 razy w tygodniu po 90 minut. W pierwszej fazie Projektu od lipca do końca roku, wszystkie kursy trwały 3 miesiące, ale by jeszcze skuteczniej wspierać uczennice i uczniów, kursy na wyższych poziomach zostały aż dwukrotnie wydłużone.
By odpowiedzieć na indywidualne potrzeby językowe każdej osoby, uczniowie są dopasowani do odpowiedniego kursu na podstawie testu poziomującego, a na koniec sprawdzane są ich postępy. Co istotne, po zakończeniu kursu na określonym poziomie, mogą oni kontynuować naukę z platformą na kolejnym poziomie. Dzięki temu, osoby które trafiają pod skrzydła Language Supp, mają szansę nauczyć się języka polskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację.
Wielkość grup jest dostosowana do wieku uczestników – najmłodsze dzieci uczą się w najmniejszych grupach (do 10 osób), a starsze w większych (do 15 uczniów osób). Model taki opiera się na podejściu, że młodsze osoby potrzebują znacznie więcej indywidualnego podejścia i uwagi do skutecznego uczenia się.
Od 21 lutego dzieci-uchodźcy z Ukrainy ponownie mogą zapisywać się na kursy, by razem z Language Supp przełamać barierę językową i dzięki temu czuć się bezpieczniej i pewniej w Polsce.
Źródło: Language Supp Ukraina