Darmowe kursy języka polskiego dla uczniów z Ukrainy - Fundacja IB Polska tworzy kolejne miejsca!
Kursy języka polskiego, które organizuje Fundacja Internationaler Bund Polska w ramach projektu Kraków Wspólnie cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Krakowa uciekając przed wojną.
Kursy specjalistyczne, przygotowujące do egzaminów, na studia oraz do pracy
W swojej ofercie, Fundacja, ma kilka kursów specjalistycznych, które przygotowują do egzaminu po ósmej klasie, do egzaminu certyfikującego (znajomość języka polskiego na poziomie B1), na studia (w tym na studia w zawodach medycznych - pielęgniarstwo i stomatologia!), oraz do pracy w branży HoReCa (gastronomia i hotelarstwo).
Chcemy, żeby z kursów skorzystało kolejnych 400 osób
“Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych ukraińskich przyjaciół uruchamiamy drugą edycję bezpłatnych kursów języka polskiego. W konkursie ofert wybraliśmy pięciu nowych Partnerów, którzy już uruchamiają zapisy na nowe kursy. Chcemy, żeby z kursów skorzystało kolejnych 400 osób (obok 800, dla których zapewniamy miejsca w pierwszej edycji kursów)” - mówi koordynatorka kursów Izabela Mias - Dudek.
Każdy kurs to 120 godzin zajęć i wyjść kulturoznawczych, które realizowane będą do końca czerwca - tak więc druga edycja kursów będzie bardzo intensywną nauką języka polskiego. Tradycyjnie już powstają grupy zróżnicowane wiekowo [od grup dziecięcych (6 lat +) - po starszą młodzież (do 18 r. ż)] oraz zróżnicowane ze względu na poziom znajomości języka polskiego.
Kursy obu edycji są i będą prowadzone w formie stacjonarnej (w różnych lokalizacjach w Krakowie), hybrydowej i zdalnej; w każdy dzień tygodnia i w różnych godzinach. W pierwszej edycji zostało uruchomionych 54 grup, a w drugiej tworzone jest koleje 40.
Jest w czym wybierać, by znaleźć grupę najbardziej dopasowaną do swoich preferencji
Każdy z Partnerów Fundacji Internationaler Bund Polska w swojej ofercie ma kilka kursów specjalistycznych, które przygotowują do egzaminu po ósmej klasie, do egzaminu certyfikującego (znajomość języka polskiego na poziomie B1), na studia (w tym na studia w zawodach medycznych - pielęgniarstwo i stomatologia!), oraz do pracy w branży HoReCa (gastronomia i hotelarstwo).
Dużą atrakcją realizowanych kursów są wyjścia kulturoznawcze, w czasie których uczestnicy poznają podobieństwa i różnice kulturowe Polski i Ukrainy. Tutaj Partnerzy prześcigają się w pomysłach - oferują darmowe spacery po Krakowie, zwiedzanie muzeów, gry terenowe i miejskie, quizy, kursanci poznają polskie tradycje świąteczne i zestawiają je z ukraińskimi tradycjami, poznają polską muzykę młodzieżową, a nawet polską kulturę ludową z elementami gwary.
Innowacje i dostępność kursów
Innowacją drugiej edycji kursów jest uruchomienie 15 grup wyłącznie dla ukraińskich uczniów ze szkół specjalnych - Fundacja wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. Praca z tą grupą wymaga bardzo dużej indywidualizacji - kursy dla osób z niepełnosprawnością muszą uwzględniać potencjał i ograniczenia uczestników. Dlatego tworzone są grupy 4-o osobowe, z którymi będą pracowały tandemy specjalistów - lektor i nauczyciel wspomagający.
Serdecznie zapraszamy do zapisania się na wybrany kurs i skorzystania z możliwości darmowej nauki języka polskiego, którą organizowana jest po to, żeby młodzi ludzie z Ukrainy mogli oswoić nową rzeczywistość, w której znaleźli się w wyniku wojny.
Więcej informacji: https://ib-polska.pl/unicef/kursy-jezyka-polskiego-dla-uczniow-i-uczennic/
Projekt Kraków Wspólnie jest realizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), z którego środków zadanie to jest finansowane.
Źródło: Internationaler Bund Polska