(PAP) Ponad 3,5 tys. bibliotek publicznych przez kolejne trzy lata będzie nadal bezpłatnie korzystać z internetu. Darmowy dostęp do sieci będą mogły uzyskać także następne placówki.
To efekt porozumienia, jakie 23 lipca podpisali ministrowie kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz prezes Orange Polska Maciej Witucki, przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński oraz prezes zarządu FRSI Rafał Kramza.
Porozumienie jest przedłużeniem programu internetyzacji bibliotek publicznych z 2009 roku. Orange Polska (wówczas Grupa TP) zadeklarowała w nim bezpłatne podłączenie Internetu do wszystkich gminnych bibliotek publicznych. Z oferty do tej pory skorzystało ponad 3,5 tys. placówek.
Program internetyzacji bibliotek jest jednym z wzorcowych przykładów udanej współpracy publiczno-prywatnej.
Jak przypomniał minister Bogdan Zdrojewski, podpisane trzy lata temu porozumienie na rzecz internetyzacji polskich bibliotek publicznych było wynikiem wyjątkowej koalicji. Po raz pierwszy we wsparcie bibliotek zaangażował się nie tylko rząd, nie tylko samorząd czy organizacje pozarządowe, ale również wielki i liczący się na rynku partner biznesowy.
- Dziś widać rezultaty pracy każdej ze stron. Są to dziesiątki wyremontowanych, zmodernizowanych, wyposażonych w sprzęt komputerowy i podłączonych do Internetu bibliotek, które pomagają odkryć i przybliżyć świat, dzięki dostępowi do książek, kultury i globalnej sieci – podkreślił.
Jego zdaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę, że biblioteki w Polsce stanowią największą sieć placówek kultury, obejmująca swym zasięgiem każdą gminę, można powiedzieć, że współpraca pomiędzy Orange Polska a ministerstwem i pozostałymi sygnatariuszami to jedna z najważniejszych w ciągu ostatnich lat inicjatyw na rzecz poszerzenia dostępu do wiedzy i kultury w małych miejscowościach.
- Cieszę się, że możemy ją kontynuować – mówił minister kultury.
W 2011 r. resort kultury i dziedzictwa narodowego zainicjował wieloletni program z budżetem 150 mln zł, przeznaczonym na budowę, remonty i przebudowę bibliotek. Jest to kontynuacja realizowanego przez MKiDN w latach 2009-2010 programu małych grantów, w ramach którego wyremontowano lub wyposażono ponad 460 placówek bibliotecznych w małych miejscowościach.
Za pośrednictwem Instytutu Książki, MKiDN sfinansowało też szkolenia z zakresu kompetencji menedżerskich skierowane do pracowników bibliotek z najmniejszych miejscowości oraz udostępnia elektroniczny system biblioteczny MAK+, dzięki któremu czytelnik otrzymuje informacje o książkach i innych zbiorach w całej Polsce (ponad 1,8 mln opisów książek on-line).
Źródło: Ministerstwo Kultury