14 listopada 2011 roku dr Danuta Glondys, Dyrektorka krakowskiego Stowarzyszenia Willa Decjusza, została odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu międzykulturowego oraz za osiągnięcia w pracy naukowo-publicystycznej.
Stanisław Kracik, Wojewoda Małopolski, w imieniu Prezydenta RP odznaczający dr Glondys Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, powiedział, że w Krakowie jest wiele instytucji kultury, niewiele zaś osób, które – jak właśnie Danuta Glondys – poprzez wielość i jakość dokonań są instytucjami samymi w sobie.
W latach 1993 - 1999 była Dyrektorką Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, a następnie Dyrektorką Biura Regionalnego Local Government Partnership Programme (USAID) w Krakowie (1999 - 2001). W latach 2003 – 2008 pełniła funkcję Przewodniczącej Polskiego Forum Europejskiej Fundacji Kultury. Od roku 2001 jest Dyrektorką Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie.
Jako dyrektorka Wydziału Kultury opracowała i wprowadziła nową politykę kulturalną Krakowa, która opierała się na równości podmiotów działających w obszarze kultury i przejrzystości zasad współpracy ze środowiskiem twórczym (system przyznawania grantów w obszarze kultury, 1993), wspieraniu młodych twórców (system przyznawania Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa) i współpracy z sektorem komercyjnym (ustanowienie tytułu Mecenas Kultury Krakowa), a także na tworzeniu inkubatorów kultury (system wspierania galerii sztuki). Była kluczową osobą odpowiedzialną za zdobycie przez Kraków tytułu Europejskiego Miasta Kultury roku 2000.
Prowadziła działalność dydaktyczną m.in. na Uniwerstyecie Jagiellońskim, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest autorką artykułów dotyczących zarządzania kulturą oraz relacji między kulturą a szeroko rozumiana sferą polityki i integracji europejskiej, oraz redaktorką lub współredaktorką 9 publikacji (w tym w języku angielskim) dotyczących zagadnień stosunków międzynarodowych w obszarze kultury.
Od 2001 roku jako Dyrektorka Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie, odpowiada za kierunki rozwoju Stowarzyszenia. U podstaw wszelkich programów, kierowanej przez nią instytucji leży idea spotkań przedstawicieli różnych dziedzin nauki i kultury, narodowości i obszarów zainteresowań, idea wymiany myśli oraz promocja pluralizmu i tolerancji w życiu publicznym.
Od 2005 roku współpracuje z Komisją Europejską i jest członkinią elitarnej grupy siedmiu międzynarodowych ekspertów do spraw wyboru Europejskich Stolic Kultury (ESK) lat 2009-2017. Uczestniczyła w procesie selekcji następujących ESK: Wilno, Linz, Marsylia, Koszyce, Ryga, Umea, Mons oraz monitoringu przygotowań wszystkich ESK od roku 2009.
Jest autorką m.in. książek Europejska Stolica Kultury. Miejsce kultury w polityce europejskiej (Kraków 2010) i Kraków – Europejskie Miasto Kultury. Summa factorum (Kraków 2010).
Prywatnie jako pasjonatka wypraw i odkrywania świata była m.in. w Mali, Etiopii, Zimbabwe, Zambii, Ghanie i Burkinie Faso, Wenezueli i Brazylii, Mongolii, Laosie, Wietnamie, Kambodży i Birmie oraz w Indonezji.
Uhonorowana I Nagrodą PRO PUBLICO BONO (wspólnie ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza) w kategorii inicjatyw z zakresu kontaktów międzynarodowych i międzyetnicznych, 2004; Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (wspólnie ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza), 2005; Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy za wytrwałe dążenia do budowania przyjaznych relacji między Polską a Ukrainą (2005); Srebrnym Medalem Zasługi Ministerstwa Spraw Zagranicznych Słowacji za wybitne zasługi dla rozwoju słowacko-polskiej współpracy w nowych warunkach zjednoczonej Europy (2005) oraz medalem Honoris Gratia, za zasługi dla Krakowa, przyznanym przez Prezydenta Miasta Krakowa (2006). W czerwcu 2008 nagrodzona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Stowarzyszenie Willa Decjusza