Dane dla klimatu – dyskusja na temat cyfrowej rewolucji w świecie Porozumienia Paryskiego
Debata „Dane dla klimatu – cyfrowa rewolucja w świecie Porozumienia Paryskiego”, odbyła się 14 grudnia o godzinie 15.00 na platformie internetowej Zoom. Jej uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące właściwej analizy raportów środowiskowych oraz biznesowej oceny ryzyk klimatycznych. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu Climate Leadership oraz cyklu Climate Conversations prowadzonego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
9 grudnia UNEP (Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych) opublikował najnowszą edycję raportu dotyczącego globalnej emisji gazów cieplarnianychEmissions Gap Report 2020 (link do raportu w dolnej części komunikatu). Pokazuje on, że rok 2020 przyniósł redukcję emisji o 7% w stosunku do roku poprzedniego. Nawet tak duży spadek, spowodowany pandemią koronawirusa, nie realizuje przedstawionego w zeszłym roku przez UNEP celu redukcyjnego -7,6% rocznie do końca dekady. Wciąż zmierzamy w kierunku wzrostu globalnej temperatury o 3 stopnie Celsjusza. Wzrasta natężenie susz i huraganów, coraz szybciej topnieją też lodowce.
Szansą na walkę z kryzysem klimatycznym są kolejne deklaracje, dotyczące osiągania celu neutralności klimatycznej przez kolejne państwa. Mowa już nie tylko o Unii Europejskiej, ale również o Japonii, Korei Południowej czy Republice Południowej Afryki. Autorzy raportu wskazują także na rolę edukacji, w tym umiejętności prawidłowej analizy danych pochodzących z raportów środowiskowych oraz właściwej oceny ryzyk klimatycznych.
Jak skutecznie analizować dostępne dane, aby móc realnie wpływać na podejmowanie decyzji na poziomie globalnym? W jaki sposób mogą one pomóc biznesowi w działaniach na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej, w ramach ustaleń Porozumienia Paryskiego? Aby odpowiedzieć na te pytania, 14 grudnia w ramach programu Climate Leadership oraz cyklu Climate Conversations została zorganizowana dyskusja pt. „Dane dla klimatu – cyfrowa rewolucja w świecie Porozumienia Paryskiego”. W debacie wzięli udział dr Andrzej Kassenberg, współzałożyciel Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) i Fundacji Efektywności Energetycznej Polski, Bartłomiej Kozek, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, Małgorzata Wernicka, specjalistka ds. śladu węglowego, a moderację spotkania poprowadził współtwórca programu Climate Leadership, Prof. ALK dr hab. Bolesław Rok.
Wnioski, do jakich doszli eksperci w trakcie debaty wskazują jasno na korelację między poprawną analizą danych środowiskowych, a nastrojami społecznymi. Im więcej mówimy o problemie, tym więcej konsumentów zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i wymaga od biznesów transparentności w kwestii podejścia do ekologii. Prawidłowe reagowanie na zmieniające się oczekiwania społeczne w zakresie rozumienia zmian nawyków konsumenckich może być szansą biznesową przyczyniającą się zarówno do budowania przewagi konkurencyjnej, jak i zmniejszania kosztów działalności oraz jej wpływu na środowisko naturalne.
Climate Leadership to program budujący społeczność liderów realnej zmiany w biznesie na rzecz przeciwdziałania nieodwracalnym zmianom zachodzącym na planecie, jakich wyrazem jest kryzys klimatyczny. Program wspiera działania podejmowane przez firmy w celu osiągnięcia neutralności.
Climate Conversations to cykl dyskusji na temat zmian klimatu, łączące podejście teoretyczne z praktycznym – dane o stanie środowiska z informacjami o potencjalnych ryzykach i wyzwaniach (m.in. zmieniającym się otoczeniem regulacyjnym czy innymi megatrendami mającymi wpływ na funkcjonowanie biznesu).
Twórcy programu zachęcają do obejrzenia zapisu całości debaty: https://www.youtube.com/watch?v=SEdBcGZXgdI
Raport „Emissions Gap Report”: https://www.climateleadership.pl/artykul/DatoCmsArticle-12480971-en
Strona internetowa programu Climate Leadership:https://climateleadership.pl/ https://www.climateleadership.pl/
LinkedIn programu Climate Leadership: https://www.linkedin.com/company/climate-leadership
Więcej informacji o cyklu Climate Conversations: https://gridw.pl/projekty/2593-climate-conversations
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Centrum UNEP/GRID-Warszawa zostało ustanowione 17 września 1991 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Programem ONZ ds. Środowiska (UN Environment Programme, UNEP) a Rządem Polskim reprezentowanym przez Ministerstwo Środowiska. Centrum działa jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database – światowa baza danych o zasobach Ziemi) utworzonej przez UNEP w celu wzmocnienia efektywnego zarządzania zasobami środowiska. Swoje działania realizuje we współpracy z organizacjami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.
Źródło: www.climateleadership.pl