Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Dalsze losy inicjatywy "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy"
Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych "Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy"
Odpowiedź na potrzebę edukacji żywieniowej w naszym kraju. Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” kontynuuje misję edukacyjnego programu.
Przez 3 lata program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” wspierał pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Dotarł do ponad 2 638 placówek na terenie całej Polski, a 170 edukatorów żywieniowych przeprowadziło warsztaty dla ponad 13 000 pracowników żłobków i przedszkoli! Dalsza edukacja jest możliwa dzięki dietetykom-edukatorom, którzy rozpoczęli własną inicjatywę – Stowarzyszenie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.
Wielki sukces programu
Edukatorzy żywieniowi w ciągu 3 lat odwiedzili ponad 900 placówek w całej Polsce, a dzięki temu wpłynęli na nawyki żywieniowe ponad 90 000 osób! 93% żłobków i przedszkoli biorących udział w programie zadeklarowało wprowadzenie pozytywnych zmian w swoich jadłospisach, a w każdej odwiedzonej przez edukatora placówce udało się zredukować ilość cukru i soli w diecie dzieci. „Uczestnicy programu, widząc, jak dzieci akceptują nowe produkty wprowadzane do jadłospisu, uwierzyli, że to naprawdę działa! Większość moich placówek do dzisiaj w pełni stosuje zaproponowane im podczas trwania programu zalecenia. Jedna z nich tak bardzo zaangażowała się w promocję zdrowia i edukację żywieniową, że przystąpiła do programu Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Na dzień dzisiejszy Przedszkole nr 50 z Sosnowca jest jedynym w kraju przedszkolem ubiegającym się o krajowy certyfikat” – zaznacza Agnieszka Gruszka, jedna z edukatorów żywieniowych.
Edukatorzy żywieniowi w trakcie 3 lat działalności programu:
- działali w 15 województwach,
- przeprowadzili warsztaty dla 13 214 pracowników żłobków i przedszkoli,
- zrealizowali 23 818 godzin szkoleń (co daje 2 lata i 262 dni),
- przeanalizowali 19 800 jadłospisów (gdyby dotyczyły one jednej osoby, zweryfikowaliby jej jadłospis od urodzenia do 55. roku życia).
Program wpłynął na placówki, ale także na samych edukatorów
Dietetycy zaangażowani w program podkreślają, że dzięki niemu mieli szansę na bezpłatne szkolenia, a także mogli przekuć teoretyczną wiedzę ze studiów w praktykę. Bożena Moćko, jedna z edukatorek podsumowuje: „Dzięki programowi Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy stawiam na jakość i umiar, ale także na nieustanny rozwój. Wiem, jak ważne jest zaplanowanie zakupów, ale to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest współtworzenie posiłków z dziećmi. Udało mi się stworzyć projekt zajęć praktycznych dla dzieci szkół podstawowych, dzięki którym włączamy je w gotowanie”. Agnieszka Gruszka dzięki wsparciu programu dojrzała do decyzji o stworzeniu miejsca dla dzieci i rodziców, w którym wspólnie mogą rozwijać swoje pasje kulinarne. Tak powstał sosnowiecki „Zakątek Inicjatyw”. Takich projektów rozpoczętych przez edukatorów jest znacznie więcej.
Co dalej?
Mimo wzmożonej edukacji w zakresie znaczenia żywienia w pierwszych latach życia liczba otyłych dzieci w naszym kraju rośnie, a praca edukatorów żywieniowych nadal jest potrzebna. Dlatego powstało Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Dietetycy Stowarzyszenia pracują z rodzicami i dziadkami, dziećmi i kadrą placówek żłobkowych oraz przedszkolnych. „Nasi edukatorzy analizują jadłospisy, proponują zmiany, uczą, jak przygotowywać zdrowe posiłki, jak dostosować dietę do potrzeb i sytuacji, jak dbać o siebie. Prowadzą warsztaty kulinarne i edukacyjne, przygotowują materiały edukacyjne. Pracują także z domami dziecka, w klubach malucha, świetlicach środowiskowych i domach kultury. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest edukacja żywieniowa” – podsumowuje Sylwia Lenartowicz, jedna z osób zasiadających w zarządzie Stowarzyszenia.
Dzięki działalności programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” 121 000 polskich dzieci zdrowiej je, a dzięki temu – zdrowiej rośnie. Liczba ta z roku na rok będzie wzrastać – właśnie dzięki działalności Stowarzyszenia. W marcu 2018 roku Stowarzyszenie pozyskało fundusze na rozwój innowacyjnego Projektu certyfikacji żłobów i przedszkoli w zakresie żywienia w Polsce!
Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” współtworzony był przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundację NUTRICIA, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.
Stowarzyszenie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” skupia profesjonalnych dietetyków specjalizujących się w żywieniu dzieci. Stowarzyszenie ma 72 członków, zatrudnia 2 osoby. W Zarządzie Stowarzyszenia zasiada 5 osób, Nina Wojtyra – prezes, a także Dorota Szostak, Weronika Szumlak, Sylwia Lenartowicz oraz Łukasz Łagowski. Kontakt: kontakt@zdrowojemy.info.
Źródło: Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych "Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy"
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.