Adam Niedźwiadek z banku Citi Handlowy od kilku lat aktywnie działa na rzecz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dom” w Skierniewicach. Angażuje się przede wszystkim w wolontariat kompetencyjny. – Możliwość dzielenia się doświadczeniem zawodowym to wielka przyjemność, ale i odpowiedzialność – podkreśla.
Adam Niedźwiadek pracuje w Pionie Technologii Citi Handlowy. Wolontariuszem jest od 7 lat. Brał udział w dwóch projektach dotyczących edukacji finansowej (Bakcyl i Citi Skills Marathon). Poprowadził również dwie sesje wykładowe dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Najmocniej zaangażowany jest w pomoc Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Dom” w Skierniewicach.
Ostatni projekt Adama Niedźwiadka w Skierniewicach to „Policz się”. Ma na celu zwiększanie wiedzy o finansach wśród młodzieży. Uczy, jak racjonalnie i odpowiedzialnie zarządzać budżetem domowym oraz jak skutecznie oszczędzać. – Dajemy naszym podopiecznym wędkę, a nie rybę. Chcemy edukować ich z dziedziny finansów, aby samodzielnie umieli gospodarować swoimi pieniędzmi – podkreśla Adam Niedźwiadek.
– Do spotkań z młodzieżą w placówce przygotowuję się tak, jak do spotkań biznesowych. Zależy mi, aby jak najwięcej z tego wynosili. To jest właśnie istota wolontariatu kompetencyjnego – żeby odbiorcy ćwiczyli i udoskonalali swoje umiejętności, które będą potrzebne im w życiu – stwierdza Adam Niedźwiadek.
– Jak zaczęła się moja przygoda z wolontariatem? Od początku chciałem coś robić w tym kierunku. Przeprowadziłem więc swego rodzaju wywiad środowiskowy w Skierniewicach, w których przez pewien czas mieszkałem. Dowiedziałem się, że „Dom” potrzebuje tego rodzaju wsparcia – dodaje. Adam Niedźwiadek jest w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi, w miarę możliwości wspiera ich swoim doświadczeniem i wiedzą.
Adam Niedźwiadek namawia wszystkich, aby dołączali do projektów wolontariackich. Zachęca, aby dać sobie szansę. – Wszyscy jesteśmy na co dzień bardzo zajęci, poświęcamy się pracy, rodzinie i przyjaciołom. Jednak wolontariat nie zabiera aż tyle wolnego czasu, ile może się wydawać – podkreśla. Zauważa również, że jeśli ktoś zaczyna angażować się w pomoc innym, to już z tego potem nie rezygnuje. W jego ocenie wolontariat pozwala oderwać się od codziennego zabiegania i uwrażliwia na problemy ludzi. – Taka pomoc może przewartościować nasze życie i pokazać, że tak naprawdę nasze problemy to nic w porównaniu do wyzwań, z jakimi zmagają się inni – kończy.