Obchodzony 30 marca Międzynarodowy Dzień Zero Waste to okazja, by rozwijać świadomość nie tylko na temat idei zero waste, ale także zjawiska, jakim jest wykluczenie cyfrowo-społeczne. Wbrew powszechnym skojarzeniom, na mapie Polski wciąż są miejsca, w których dostęp do edukacji technologicznej jest nadal utrudniony.
Pracodawcy i pracownicy dając „drugie życie” używanym komputerom i laptopom, mogą wspierać naukę dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczych, pieczy zastępczej czy świetlic środowiskowych.
Przekazanie sprzętu komputerowego to często pierwszy krok w stronę wyrównywania szans w dostępie do edukacji cyfrowej. Dla młodych osób funkcjonujących w trudnych środowiskach to krok w kierunku marzeń, wiedzy, rozwijania swoich zainteresowań i lepszego startu w dorosłość.
– Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat dostarczyliśmy ponad 2000 sztuk sprzętu do potrzebujących rodzin i placówek – mówi Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato, prowadzącej ogólnopolski projekt „Hakersi”, którym objęte są dzieci i młodzież ze środowisk rodzinnych wymagających wsparcia, wychowankowie domów dziecka, pieczy zastępczej. - Potrzeb jest bardzo dużo w całym kraju, stale otrzymujemy nowe zgłoszenia, dlatego tak cenne jest dla nas wsparcie darczyńców, którzy przekazuję komputery, laptopy, monitory, myszki, klawiatury.
Fundacja Sarigato wyposaża placówki opiekuńcze czy świetlice środowiskowe w narzędzia przydatne do nauki i rozwijania umiejętności cyfrowych. Dzięki zajęciom prowadzonym przez wolontariuszy z fundacji, młodzi ludzie mogą uczyć się programowania, grafiki, AI czy poznawać zasady związane z cyberbezpieczeństwem i higieną cyfrową.
Połączenie zero waste z technologią
Coraz więcej firm realizuje działania w duchu zero waste w różnych obszarach, także w zakresie e-waste i recyclingu sprzętu. Stawiając na społeczną odpowiedzialność biznesu, można połączyć filozofię zero waste z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. Zamiast zupełnie pozbywać się starych komputerów czy laptopów w biurach, warto przedłużyć ich życie i w ten sposób pomóc innym.
– To wymaga od firmy dopełnienia formalności i procedur związanych na przykład z bezpieczeństwem danych i przygotowaniem sprzętu do przekazania, ale przynosi dużo satysfakcji, gdy komputery trafiają do placówek i wywołują radość na twarzach podopiecznych. To też sposób, żeby zintegrować zespół w pracy wokół wartościowych inicjatyw społecznych – mówi Iwona Duda.
Z doświadczeń Fundacji Sarigato wynika, że w takie działania angażują się zarówno korporacje, jak i mniejsze firmy. Zgłaszają się także osoby indywidualne, zainteresowane podarowaniem swojej prywatnej własności.
Nie pozbywać się, lecz pomagać
Przedstawiciele NGO apelują jednak, by przekazywany sprzęt był sprawny i przydatny do nauki czy pracy. – Podobnie jak w przypadku innych darów rzeczowych kierujmy się kryterium użyteczności. Intencją nie powinno być pozbycie się przedmiotów, które są kompletnie zepsute i nie spełniają swoich funkcji, lecz niesienie realnej pomocy – podkreśla Iwona Duda. Przy wsparciu wolontariuszy czy wyspecjalizowanych miejsc można zadbać o naprawę i konfigurację sprzętu, w zależności od jego stanu i jakości.
Chcesz przedłużyć życie komputera czy laptopa i wesprzeć dzieci oraz młodzież zagrożone wykluczeniem cyfrowym? Skontaktuj się z Fundacją Sarigato, która przeprowadzi Cię przez cały proces: https://hakersi.pl/
O Fundacji Sarigato
Fundacja Sarigato to organizacja pożytku publicznego działająca od 2012 r. Fundacja prowadzi dwa ogólnopolskie projekty: Karmimy Psiaki, na rzecz bezdomnych psiaków i kociaków ze schronisk w całej Polsce: https://karmimypsiaki.pl/ oraz projekt Hakersi: https://hakersi.pl/
O projekcie Hakersi
Hakersi to dzieci i młodzież, które „hakują” niełatwy system życiowy, w którym funkcjonują i „kodują” dla siebie lepszą przyszłość. W lepszym starcie w dorosłość i zdobyciu kompetencji przydatnych w życiu i pracy pomagają im SuperBohakerowie, czyli wolontariusze i firmy wspierające.
Celem projektu Hakersi, realizowanego przez Fundację Sarigato, jest wspieranie w usamodzielnianiu się poprzez naukę nowych technologii i kompetencji cyfrowych. Projekt realizowany jest od 2016 r., przy współpracy z placówkami opiekuńczymi, wolontariuszami i biznesem.