Projekt promowania przedsiębiorczości wśród młodych niesłyszących i niedosłyszących przeprowadził na Podkarpaciu Polski Związek Głuchych. Działania dofinansował Narodowy Bank Polski.
Oddział Podkarpacki Polskiego Związku Głuchych w Rzeszowie w okresie
od października
2004 do stycznia 2005 realizował projekt dofinansowany z środków Narodowego Banku Polskiego w
ramach Programu Edukacji Ekonomicznej.
Celem głównym programu była promocja aktywności gospodarczej i przedsiębiorczości wśród ludzi młodych - inwalidów słuchu oraz liderów PZG przekazanie wiedzy o tym jak zostać przedsiębiorcą a zwłaszcza zapoznanie uczestników programu z podstawowymi mechanizmami gospodarki rynkowej i znaczenia w niej prywatnej przedsiębiorczości.
Na program składała się seria wykładów i ćwiczeń dla osób głuchoniemych. Zakończeniem programu był wyjazd studyjny do Łodzi do Oddziału PZG i zapoznanie się z utworzonym w tym mieście Pubem prowadzonym przez osoby niesłyszące. Dodatkowo utworzony został specjalny Inkubator, którego zadaniem będzie pomaganie początkującym biznesmenom głuchoniemym.
Program skierowany był do wszystkich członków PZG, głuchych lub słabosłyszących z terenu województwa podkarpackiego. Głównymi odbiorcami programu miała być młodzież już działająca w Polskim Związku Głuchych oraz ta młodzież niepełnosprawna, która do tej pory nie angażowała się w pracę Związku, a zechce przystąpić do programu. W rezultacie okazało się, że inne osoby również uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych.
W ramach programu zrealizowano następujące zadania:
- Wykłady z zakresu znaczenia prywatnej przedsiębiorczości dla gospodarki i roli człowieka w
procesie ekonomicznym.
- Warsztaty z zakresu aktywności gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem elementów
wzmacniających tzn.: motywacji i chęci do działania.
- Wizyta studyjna w Łodzi
Chociaż osoby niesłyszące z dystansem podeszły do zakładania własnej
firmy, to jednak z uznaniem przyjęli nasza inicjatywę edukacyjną, wskazując na dalsza potrzebę
kształcenia w tym kierunku.
Źródło: Piotr Krupa