Stowarzyszenie Promocji Kultury „Zielone Słońce” informuje o zrealizowaniu kolejnego projektu z zakresu edukacji kulturalnej dla przedszkolaków. Warsztaty teatralne odbywały się w okresie od marca do czerwca 2011 w Dąbrowie Górniczej. Tym razem wykonawcy gościli w samych przedszkolach, w przestrzeni dobrze znanej najmłodszym odbiorcom.
W projekcie brało udział pięć Przedszkoli Miejskich z Dąbrowy Górniczej - nr 4, 6, 8, 20 i 39. Większość z tych placówek współpracowała ze Stowarzyszeniem „Zielone Słońce” w podobnym przedsięwzięciu w 2009 r. Warsztaty skierowane były do dzieci w wieku 5-6 lat i miały formę cyklu trzech spotkań, z których każde następne jest kontynuacją poprzedniego. Dzięki cykliczności praca z najmłodszymi powinna przynieść rezultaty bardziej trwałe, a tym samym zachęcić do podejmowania kolejnych działań w sferze upowszechniania kultury teatralnej.
Celem bezpośrednim projektu było zapoznanie z alternatywną formą teatralna tzw. teatrem przedmiotu, zapoznanie z podstawowymi terminami charakterystycznymi dla teatru przedmiotu: animacja, etiuda, atmosfera, przedmiot; przeprowadzenie ćwiczeń wprowadzających (na koncentrację, umiejętność pracy w grupie) oraz ćwiczeń praktycznych (działania aktorskie, budowanie etiud); nauka konstruowania etiud teatralnych w oparciu o założenia teatru przedmiotu.
Ważnym pośrednim celem projektu było kształtowanie u dzieci umiejętności nawiązywania relacji interpersonalnych, komunikowania się oraz współpracy z rówieśnikami, nauka budowania swobodnej, logicznej i poprawnej językowo wypowiedzi słownej, ćwiczenie rozumienia i używania mowy w kontaktach społecznych, usprawnianie i poszerzanie zdolności percepcji w sferze wzroku, kształtowanie u dzieci umiejętności obserwacji, stwarzanie warunków do ekspresji emocji i redukowania napięć psychologicznych.
Wszystkie te działania mają na celu integrację już na poziomie nauczania przedszkolnego, po to by dzieci nauczyły się budować pozytywne relacje międzyludzkie oparte na życzliwości, tolerancji, empatii, altruizmie, szacunku, przyjaźni.
Ponadto projekt miał za zadanie upowszechnianie kultury wysokiej, poprzez zapoznanie dzieci i pedagogów z niekonwencjonalną formą teatru, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Ma być zachętą do uczestnictwa w kulturze, zainteresowania sztuką, do preferowania profesjonalnego teatru, ponadto zaszczepiać wrażliwość estetyczną, rozbudzać ciekawość światem teatru i potrzebą kontaktu z nim.
Należy dodać, że warsztaty uczą poprzez zabawę i żywy kontakt ze sztuką. Projekt miał za zadanie umożliwienie dzieciom poznawanie świata sztuki poprzez zabawę, wspomaganie ich samodzielności w uczeniu się nowych rzeczy, inspirowanie do wyrażania własnych myśli i przeżyć, rozbudzanie ich ciekawości poznawczej oraz motywacji do dalszej zabawy w teatr. Dzieci mogły się realizować twórczo w sposób uporządkowany i zorganizowany pod okiem wykwalifikowanych profesjonalnych aktorów lalkarzy. Miejmy nadzieję, że warsztaty będą zachętą i pomocą w tworzeniu przedszkolnych amatorskich teatrów lalek.
Stowarzyszenie Promocji Kultury "Zielone Słońce"
Kamil Katolik
Karol Kojkoł
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych