W dniach 1 – 14 października 2011 r. grupa 20 osób z Polskiego Związku Niewidomych Koła w Dąbrowie Górniczej przebywała na szkoleniu wyjazdowym. Szkolenie zorganizowane zostało w Ośrodku Leczniczo–Rehabilitacyjnym Polskiego Związku Niewidomych „NESTOR” w Muszynie.
Ośrodek ten posiada specjalistyczną kadrę instruktorską przygotowaną do przeprowadzenia szkoleń zaplanowanych przez organizatorów. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać pisma używane obecnie przez niewidomych na świecie. Szczególną uwagę zwrócono na pismo punktowe – Brajle*a, używane obecnie przez niewidomych w Polsce i najbardziej popularne pismo wśród niewidomych na świecie. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią powstania tego pisma, oraz zastosowaniu go w życiu codziennym w celu poprawy jakości życia.
Uczyliśmy się wykonywać czynności dnia codziennego i samoobsługi metodami bezwzrokowymi. Z uwagi na zmieniającą się rzeczywistość i postęp techniczny nigdy dość wiedzy w tym zakresie. Ważnym dla nas szkoleniem było poruszanie się z białą laską czyli orientacja przestrzenna. Uczono nas wyszukiwać i poruszać się po schodach, które zawsze są najbardziej niebezpieczne dla osób z naszego środowiska. Ważne też było poruszanie się po oznakowanych ciągach komunikacyjnych zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz oraz radzenie sobie w trudnych sytuacjach codziennego życia. Mieliśmy również okazję poznać sprzęt optyczny i pomocniczy dla niewidomych i niedowidzących oraz dowiedzieć się o nowych uregulowaniach prawnych dotyczących środowiska osób niepełnosprawnych w tym szczególnie niewidomych.
W wolnych chwilach dzielnie poznawaliśmy bliższe i dalsze okolice miejsca naszego pobytu. Przyznać należy, że Muszyna jest przepiękna, a duże środki Unii Europejskiej pozwoliły na wytyczenie pięknych szlaków spacerowych, z których bardzo chętnie korzystaliśmy. W czasie naszego pobytu zorganizowano uroczyste obchody 60 – lecia Polskiego Związku Niewidomych oraz 75 – lecia istnienia Ośrodka Leczniczo – Rehabilitacyjnego Polskiego Związku Niewidomych „NESTOR” im. Kpt. Jana Silchana w Muszynie.
Uczestnicy wyjazdu wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z pobytu, ze szkoleń jak również z zabiegów fizykoterapeutycznych, wodnych, masażu leczniczego, gimnastyki i innych. Był to jednak początek przywracania niektórych osób do życia społecznego i niewątpliwie niezbędne są w przyszłości działania podobnego typu.
Autorka tekstu: Zofia Jeznach
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych