12 października 2012 r obchodzony był Światowy Dzień Reumatyzmu. Zobacz relację ze spotkania przygotowanego przez Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków SOMA.
Spotkanie odbyło się 8 października 2012 r. W spotkaniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia "SOMA" oraz zaproszeni mieszkańcy Miasta, z gości zaproszonych obecni byli: Z ramienia Prezydenta Miasta - Pani Zdzisława Krygier Z-ca Naczelnika Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Pani Agata Róg, Z-ca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Pani Bożena Borowiec.
W skutecznym leczeniu chorób reumatycznych kluczową rolę odgrywa wczesna diagnoza i jak najszybsze wprowadzenie właściwej terapii. - mówiła o tym w wykładzie Pani dr Justyna Kramza, pracownik naukowy Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zwracając jednocześnie uwagę, jak dramatyczne społecznie są skutki tych chorób. Niepokoją dane, z których wynika, że w przypadku agresywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), w ciągu 5 lat od postawienia diagnozy 40 proc. osób dotkniętych tym schorzeniem rezygnuje z pracy, gdyż nie jest w stanie jej już wykonywać. Jak dotąd brak jest społecznej świadomości, że choroby reumatyczne dotykają także ludzi młodych, w tym również dzieci.
Na zapalne choroby reumatyczne może zachorować każdy, niezależnie od płci i wieku. Najbardziej narażone są na nie osoby w wieku 30-50 lat, czyli w okresie pełnej aktywności zawodowej. Wiele osób cierpiących na schorzenia reumatyczne przekłada wizytę u lekarza i nie poddaje się odpowiedniemu leczeniu. Jest to szczególnie niekorzystne w przypadku najcięższych chorób reumatycznych jakimi są choroby zapalne - reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK) i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Gdy leczenie zostanie opóźnione lub jest nieprawidłowe, choremu grozi niepełnosprawność i życie w izolacji. Trzeba pamiętać, iż nie chodzi tu o chorobę zwyrodnieniową stawów, popularnie nazywaną "reumatyzmem", która dotyka około 60 proc. populacji w wieku powyżej 70 lat. Pojęcie "choroby reumatyczne" to nie to samo co "reumatyzm". Obejmuje ono prawie 200 schorzeń. Jedną grupę tworzą reumatyczne choroby niezapalne, najczęściej właśnie choroba zwyrodnieniowa stawów; druga grupa - to znacznie niebezpieczniejsze zapalne choroby reumatyczne, do której zaliczane są RZW, ZZSK i ŁZS oraz toczeń rumieniowaty układowy (TRU). Zapalne choroby stawów wymagają stałej opieki reumatologicznej i kompleksowego leczenia.
Doktor Justyna Kramza nakreśliła nowe metody leczenia RZS, ZZSK, ŁZS i innych w oparciu o metody biologiczne oraz przedstawiła postępy w leczeniu chorób reumatycznych.W przerwie między jednym wykładem a drugim Prezes Stowarzyszenia odczytała list przesłany przez Prezydenta Miasta Pana Zbigniewa Podrazę, w którym przekazał podziękowanie i wyrazy uznania oraz życzył Członkom Stowarzyszenia m.in. zdrowia, optymizmu i wytrwałości w realizacji planów i osiąganiu obranych celów. Ponadto wręczyła podziękowania Członkom Stowarzyszenia zaangażowanym w przygotowania do Festiwalu Ludzi Aktywnych 2012. Drugi wykład nt diagnostyki chorób reumatycznych wg badań EUROIMMUN Polska poprowadził Pan Paweł Zatwarnicki, który przekazał kompendium wiedzy o chorobach reumatycznych, ich objawach oraz sposobach diagnozowania. Interesujący był fragment wykładu mówiący o wpływie bakterii na choroby reumatyczne. Badania genetyczne prowadzone przez EUROIMMUN Polska pozwalają na bazie testów określić choroby autoimmunologiczne, zakaźne i alergie, w tym właśnie choroby reumatyczne.
W części II spotkania młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej z Dąbrowy Górniczej wykonała dla uczestników kilka piosenek, które podkreśliły nastrojowość obchodów uroczystości. Na tym spotkanie zakończono.
Autorka: Joanna Szczukowska-Świerc
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych