Pierwsze w tym roku posiedzenie Dąbrowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Dąbrowa Górnicza odbyło się 5 marca tradycyjnie już w dąbrowskim Inkubatorze. Rada podjęła m.in. stanowisko w sprawie środków, które pozostały z konkursów na dotacje.
Posiedzenie rozpoczęto od informacji przedstawionej przez Piotra Drygałę – Kierownika Biura Organizacji Pozarządowych o wdrażanym właśnie Budżecie Partycypacyjnym w mieście i związanymi z tym zmianami organizacyjnymi Biura. Jeszcze w marcu ma ono przyjąć nową nazwę: Biuro Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, a obsługa całorocznego procesu Budżetu Partycypacyjnego ma stać się obok współpracy i wspierania NGO, kolejnym kluczowym zadaniem. Kierownik BOP poinformował również, iż liderzy organizacji pozarządowych mają do odegrania istotną rolę ambasadorów dąbrowskiego Budżetu Obywatelskiego i ekspertów w swoich dzielnicach wspierających aktywność mieszkańców. Specjalne spotkanie dla organizacji pozarządowych zaplanowano na 12 marca o godzinnie 18.15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaraz po obradach Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych.
W kolejnym punkcie Magdalena Mike – Doradca Kluczowy Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości przedstawiła statystyki z prac komisji konkursowych. Obecnie rozstrzygnięto 13 konkursów. Na 142 złożone projekty 32 odpadło formalnie, a 20 nie uzyskało dotacji w ocenie merytorycznej. Zgodnie z harmonogramem konkursów nie ogłoszono jeszcze dwóch konkursów w obszarze upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności oraz ratownictwa i ochrony ludności.
Pozostały również środki w następujących obszarach:
- Obszar ochrony środowiska, ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego - 16 540,00 zł
- Obszar przeciwdziałania patologiom społecznym i profilaktyki uzależnień - 48 000,00 zł
- Obszar ochrony i promocji zdrowia oraz działalności na rzecz osób niepełnosprawnych - 39 402,00 zł
- Obszar rewitalizacji i rozwoju miasta - 10 000,00 zł
- Obszar upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności oraz ratownictwa i ochrony ludności - 45 000,00 zł.
W dalszej części obrad Magdalena Mike przedstawiła plan prac nad nowym Programem Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej w latach 2014-2020. Następnie Alicja Kowalska wraz z Piotrem Drygałą omówili harmonogram wyborów Prezydium Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych (DFOP), którego przedstawiciele jednocześnie są reprezentantami strony pozarządowej w Radzie Pożytku. W związku z upływającą 2 letnią kadencji Rady Pożytku w marcu ma rozpocząć się procedura wyborcza. Walne Zgromadzenie DFOP wstępnie zaplanowano na 21.05.2013 r. Harmonogram z zasadami zgłaszania kandydatów zostanie przedstawiony na najbliższym Walnym DFOP.
W wolnych wnioskach poruszono kwestię zasad dotacyjnych. Piotr Drygała wyjaśnił, że po posiedzeniu Rady odbędzie się spotkanie przedstawicieli organizacji, którzy brali udział w komisjach konkursowych. Spotkanie to miało na celu podsumowanie działań komisji na wypracowanej w ubiegłym roku karcie oceny. Wzorem ubiegłego roku DFOP ma powołać grupę ds. dotacji 2014, która jeszcze w marcu rozpocznie prace nad zasadami konkursów na kolejny rok. Alicja Kowalska zgłosiła również propozycję, aby np. wzorem FIO zrezygnować z załączania kopii dokumentów finansowych kosztów pokrywanych z dotacji. Po burzliwej dyskusji stwierdzono, że ta kwestia będzie kontynuowana choć jest to bardzo trudne do wprowadzenia rozwiązanie na poziomie samorządu. Tym punktem zakończono obrady.
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych