Od czwartku do niedzieli Dąbrowa świętowała stulecie otrzymania praw miejskich. Podczas obchodów nie zabrakło m.in. koncertów, spektaklu, wystaw i pikniku historycznego. Ważnym punktem było również oficjalne otwarcie terenu dawnej Fabryki Obrabiarek DEFUM.
Obchody rozpoczęły się uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Komitetom i Stażom Obywatelskim z 1914 r. ufundowanej przez mieszkańców.
Również tematyce Komitetów poświęcone było plenerowe widowisko, które również odbyło się w czwartek. Sto lat po uzyskaniu praw miejskich przez Miasto, przed Pałacem Kultury Zagłębia, wystawiono spektakl, który przypomniał o najważniejszych wydarzeń z tamtego okresu. W bohaterów wcielili się samorządowcy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń.
W piątek, wieczorem „Fabryką Pełną Życia” zawładnęły dźwięki reggae i rap, zagrali m.in. Kamel, Bas Tajpan i Bob One. Impreza zorganizowana została przez dąbrowską Spółdzielnię Socjalną Reakcja.
W sobotę na teren dawnego DEFUM zawitał Piknik Rodzinny oraz Letnie Kino Plenerowe. W godzinach około południowych dąbrowska Fundacja Godne Życie zorganizowała piknik, który tętnił życiem i atrakcjami. Licznie uczestniczący w wydarzeniu mieszkańcy miasta mogli odbyć niezwykłą podróż w czasie i odwiedzając kolejne stacje i rozwiązując zadania poznawali historię dąbrowskiej fabryki wpisanej w dzieje miasta.
W sobotę wieczorem DEFUM zamieniło się w wielką salę kinową, a uczestnicy pokazu mogli zobaczyć polski film „Fotograf” z Tomaszem Kotem w roli głównej.
Od niedzielnego ranka, za sprawą Giełdy Staroci, na terenie DEFUM zrobiło się tłoczno i gwarno. Od teraz każda giełda będzie odbywać się na terenie DEFUM.
Piątkowy Koncert oraz sobotni Piknik zorganizowane zostały w ramach proejktu "Fabryka Pełna Życia - rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Źródło: Centrum Aktywności Obywatelskiej