Współpracy ośrodków pomocy społecznej i urzędów pracy z podmiotami ekonomii społecznej poświęcono środowe seminarium, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej. To już kolejne spotkanie umożliwiające dyskusję i wymianę poglądów organizowane przez Stowarzyszenie MOST z Katowic przy współpracy z Biurem Organizacji Pozarządowych.
W seminarium udział wzięli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, urzędów pracy i organizacji pozarządowych z miast Zagłębia Dąbrowskiego. Rozpoczął Janusz Gorol ze Stowarzyszenia MOST od prezentacji projektu „WES – wsparcie ekonomii społecznej na terenie województwa śląskiego”.
Kolejny prelegent Piotr Drygała z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej zaprezentował rezultaty realizacji Partnerstwa: „Wspólnie dla Miasta” oraz podstawy funkcjonowania systemu współpracy w Dąbrowie Górniczej. Tematem wystąpienia Kierownika Biura Organizacji Pozarządowych były również bardzo niepokojące wskaźniki, ukazujące stan społeczeństwa obywatelskiego w Polce, stawiające nas na samym końcu UE.
Ciekawym i bardzo pouczającym było wystąpienie Prezeski Stowarzyszenia MOST - Pani Anny Szelest. Po pierwsze można było na przykładach wziętych z życia zrozumieć, że rolą trzeciego sektora jest m.in. wykorzystanie potencjału ludzkiego. Po drugie, że trzeci sektor to świetny pomysł na drugie życie zawodowe lub na start w życie zawodowe. Z tego wystąpienia można było również się dowiedzieć o podstawach prawnych oraz stereotypach związanych ze współpracą podmiotów z różnych sektorów.
Ostania z prezentacji oparta o doświadczenia i osiągnięcia Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem” z Cieszyna pozwoliła zobaczyć jak w praktyce można realizować wspólnymi siłami zadania z zakresu pomocy społecznej. Mariusz Andrukiewicz opowiedział o trudnej drodze jaką przeszła organizacja, zwracając uwagę na aspekty współpracy. Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii "Kontakt", Hostel dla Kobiet i Dzieci "Przeciw Przemocy - Wyrównać Szanse", Centrum Edukacji Socjalnej, Centrum Wolontariatu, Dom Matki i Dziecka "Słonecznik" to placówki prowadzone przez Stowarzyszenie. Dorobek cieszyńskiego stowarzyszenia, to dziś przykład współpracy na dla całej Polski – fakt ten potwierdzają liczne delegacje odwiedzające placówki prowadzone przez tę organizację pozarządową.