22 marca 2012 roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Wody w placówkach Fundacji Godne Życie odbyły się imprezy pod hasłem: Bezpieczeństwo wody i żywności. Taki temat obchodów miał na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest słodka woda i zrównoważone zarządzanie jej zasobami.
Imprezy także miały uświadomić jak ścisła jest zależność między wodą a bezpieczeństwem żywności, gdyż głównie od jej jakości zależą plony uprawianych roślin oraz stan zwierząt hodowlanych. Tegoroczne obchody organizowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, które ufundowało dla podopiecznych Fundacji Godne Życie szereg wartościowych nagród rzeczowych oraz zapewniło bogaty asortyment wszelakich materiałów do przeprowadzanych w każdej z placówek zajęć i konkursów. W każdej z placówek Fundacji miał miejsce inny rodzaj zajęć czy warsztatów.
W I Placówce przy ul. Gwardii Ludowej 107 dzieci miały okazję spróbować swoich sił w „Wodnej Olimpiadzie Sportów Niecodziennych”. Od godziny 16.00 rano zaczęła się wielka wodna zabawa. Fundacja gościła w swoich progach Panią Martę Sroczyk - Kierownik Działu Technicznego i Rozwoju PWiKu. Przygotowano osiem nietypowych konkurencji sportowych, z których część odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych, dla młodszych i starszych dzieci. Dzieci przelewały wodę łyżeczką do herbaty czy piły wodę mineralną z kubeczków na czas. Z zawiązanymi oczami musiały rozróżnić aż sześć różnych smaków: wodę z cytryną, herbatę zieloną, herbatę owocową, kawę zbożową, sok pomarańczowy i jabłkowy. Ta konkurencja wymagała zrobienia trudniejszej dogrywki i walkę o pierwsze, drugie i trzecie miejsce uzależniono od rozróżnienia smaku wody z solą, rosołku i herbaty owocowej z pieprzem. Dzieci biegały też z kubeczkiem pełnym wody oraz przewoziły szklankę z wodą na deskorolce. Wielką atrakcją było strzelanie z pistoletu wodnego do celu oraz puszczanie baniek mydlanych za pomocą słomki. Odbył się także konkurs plastyczny na namalowanie plakatu tematycznie związanego z Międzynarodowym Dniem Wody.
Dzieci miały także możliwość pogrania w piłkę, w badmintona czy pojeżdżenia na deskorolkach. Dobre humory wszystkim dopisywały i każda z konkurencji cieszyła się wielkim powodzeniem. Wiele radości sprawiły także nagrody ufundowane przez PWiK wręczane na koniec imprezy za zajęcie pierwszych trzech miejsc w każdej z konkurencji. Dzieci cieszyły się z przepięknie wydanych książkowych albumów z najróżniejszych dziedzin wiedzy, bardzo zadowolone były z piórników, z medialnego kursu języka angielskiego, inni otrzymali filmy DVD czy plecaki. Każde z dzieci, niezależnie od zajętego w poszczególnych konkurencjach miejsca, otrzymało długopis wzbudzający prawdziwą sensację, gdyż oprócz tradycyjnej funkcji pisania dawał możliwość puszczania malutkich mydlanych banieczek. Każdy dostał także wiatraczek na patyku. Nie zabrakło też balonów, które kochają wszystkie dzieci.
W II placówce mieszczącej się w budynku ZSO przy ul. Prusa 3 odbyły się wodne łamigłówki. Gościem honorowym był przedstawiciel PWiK, kierownik działu eksploatacji Pan Jerzy Zaczyński, który został przewodniczącym jury. Pierwszym, spośród 7 konkursów przygotowanych specjalnie na tę okazję, było wymyślenie jak największej liczby przymiotników do słowa WODA. Dzieci podzielone na trzy grupy, stworzyły prawdziwą burzę mózgów. Kolejnym wyzwanie była WODNA KRZYŻÓWKA, w której dzieci musiały odpowiadać na m. in. takie pytania jak: Opad atmosferyczny dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody, większy niż mżawka czy miejsce, w którym rzeka wpływa do morza. Każda z drużyn odpowiadała śpiewająco! Po odgadnięciu hasła krzyżówki – WODA ŹRÓDŁEM ISTNIENIA mogliśmy przejść do kolejnej konkurencji, w której dzieci musiały wykazać się kreatywnością, gdyż należało wymyślić jak najwięcej funkcji WIADRA. I to zadanie nie okazało się dla nich problemem. W Paradzie Kłamców dzieci miały za zadanie zgadnąć, który z trójki instruktorów kłamie, a który mówi prawdę. Śmiechu było co niemiara, każdy z instruktorów wymyślał przedziwne historie, aby tylko dzieci uwierzyły w jego wersję. Po dwóch kolejnych konkursach (kalamburach i akwarium) przyszedł czas na komisyjne podliczenie punktów i wręczenie nagród i dyplomów wszystkim uczestnikom zabawy przez samego gościa honorowego.
W IV placówce „Zielonym Dworku” dzieci przeprowadzały najróżniejsze doświadczenia przyrodnicze, które miały na celu przybliżyć im tematykę związaną z ochroną środowiska i oszczędzaniem wody a także poznać mechanizmy rządzące wieloma zjawiskami fizycznymi i przyrodniczymi, m.in. obiegiem wody w przyrodzie czy zjawiskiem napięcia powierzchniowego. Młodzi badacze sprawdzali wpływ wody zanieczyszczonej detergentami i olejem na pióra ptaków, badali dlaczego woda spływa powoli po szybie, dlaczego w szklance pełnej wody i tak jeszcze zmieszczą się monety, dlaczego igła pływa po wodzie i czy jest możliwe klejenie wodą. Tych pytań „dlaczego” udało się wyjaśnić całkiem sporo i ciekawość młodych poszukiwaczy odpowiedzi została zaspokojona. Dzieci dowiadywały się jak wydobyć monety zanurzone w wodzie bez zmoczenia palców, czy można za pomocą linijki zmienić bieg strumienia wody. Badały stany skupienia wody, sprawdzały próbki wody za pomocą papierków lakmusowych, przeprowadzały doświadczenia mające na celu wyjaśnić co naprawdę czyści, woda czy detergent, badały wpływ temperatury na rozpuszczalność różnych produktów w wodzie, np. soli czy cukru. Dzieci miały też możliwość pograć we własnoręcznie opracowane i wykonane gry planszowe: Skarb ukryty w kroplach wody, Mądre Żabki czy Memory. Układały również tematyczne puzzle przedstawiające dwa środowiska wodne oraz wzięły udział w wyścigu żabek. Wraz z dziećmi w zajęciach uczestniczyła Pani Katarzyna Skorek – kierownik laboratorium PWiK.
W V placówce przy Szkole Podstawowej nr 31 w Dąbrowie Górniczej okazji Dnia Wody zorganizowany został konkurs plastyczny pod hasłem ,,Kropla pędzlem malowana". Podczas spotkania obecna była pani Dorota Lewińska, Kierownik Biura Obsługi Klienta Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej. Konkurs rozpoczął się o godzinie 16.30 uroczystym powitaniem oraz wykonaniem utworu ,,Kropla wody" autorstwa dzieci pod kierunkiem wychowawców.
,,Kropla wody"
Szanuj wodę miły bracie
Gdyż nagroda czeka na Cię
Jeśli będziesz dość oszczędny
Wpłyniesz na stan jej bezwzględny
Woda, woda zdrowie doda
Na nią przecież teraz moda
Dbaj o wodę podczas mycia
Ograniczasz stan zużycia
Kiedy biegniesz do łazienki
By podziwiać swoje wdzięki
Zakręć wodę po umyciu
To niewielki koszt w Twym życiu
Jeśli przyjrzysz się uważnie
To zachowuj sie rozważnie
I zakręcaj wodę w kranie
Wtedy nic w nim nie zostanie
Wówczas wody nie marnujesz
I poprawnie postępujesz
Jedna kropla wielka siła Ona dzisiaj nas zbliżyła
Dzieci brały udział w trzech konkurencjach tematycznych: plakat, ulotka oraz rebus, które związane były z hasłem przewodnim. Dzieci biorące czynny udział nagrodzone zostały bardzo atrakcyjnymi upominkami ufundowanymi przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej. Nikt nie czuł się przegrany, gdyż wszyscy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci gadżetów z logo PWiK. Podczas konkursu zorganizowano poczęstunek, by każdy był pełen energii i zapału do pracy.
Dzień ten z pewnością zapisał się w pamięci wszystkich dzieci, które poza wspaniałą zabawą wyniosły również naukę dlaczego i jak oszczędzać wodę.
Autorka: Aleksandra Duk
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych