25 czerwca 2010 w Dąbrowie Górniczej gościli przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych z rejonu donieckiego z Ukrainy oraz reprezentanci polskich podmiotów trzeciego sektora. Celem wizyty było poznanie dobrych praktyk Dąbrowy Górniczej w obszarze wspierania organizacji pozarządowych.
Wizyta odbywała się w ramach projektu „Międzynarodowa Akademia dla Projektów Socjalnych i Spółdzielni” realizowanego przez Centrum Kształcenia i Dialogu „THEOTOKOS” z Gliwic przy współpracy „Agencji Rozwoju Regionalnego Donbas” z Doniecka oraz „Innova eG” z Lipska. Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji Roberta Boscha oraz fundacji PAUCI w ramach programu „Partnerstwo Inicjatyw Społecznych”.
Kilkugodzinna wizyta u prezydenta miasta Pana Zbigniewa Podrazy oraz w Biurze Organizacji Prorządowych miała na celu zapoznanie się z oferowanymi w Dąbrowie Górniczej formami wsparcia jakie proponuje miasto organizacjom pozarządowym.
Gościom zaprezentowano projekt „Dębowy świat” jako dobry przykład promocji miasta i jego potencjału, przedstawiono Inkubator Organizacji Pozarządowych jako miejsce wsparcia młodych i chcących się rozwijać organizacji pozarządowych, a także Program Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej w latach 2008-2013. Dyskutowano o problemach małych organizacji, potencjale tych większych, współpracy międzysektorowej oraz wizji rozwoju miasta. W trakcie programu zwiedzono również Muzeum Miejskie „Sztygarka”, kopalnię ćwiczebną, a także budynek Urzędu.
Koordynator projektu ze strony Centrum „THEOTOKOS” – Łukasz Andzel podkreślił fakt, że współpracę miasta z organizacjami pozarządowymi w Dąbrowie Górniczej należy uznać za modelową. Wiele jej elementów może zostać zaadaptowanych zarówno na Ukrainie jak i w innych regionach Polski. Na szczególną uwagę zasługuje to, że władze miasta oraz osoby zaangażowane w rozwój trzeciego sektora bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wizyta ta miała bardzo ważne znacznie. Po pierwsze potwierdzona została teza mówiąca o tym, iż w Dąbrowie Górniczej zbudowano system współpracy i wspierania NGO, który efektywnie przyczynia się do wzrostu potencjału trzeciego sektora. Promując ekonomie społeczną i trzeci sektor jako miejsce pracy i aktywności społecznej i tworząc klimat do współpracy nie tylko międzysektorowej ale również międzynarodowej. Po drugie uczestnicy wizyty zapewne odwiedzą Dąbrowę Górniczą nie tylko z powodu jej pozarządowego potencjału, ale również ze względu na jego wartość turystyczną. Bo w Dąbrowie mieszkają ludzie nastawieni na rozwój kultury, rekreacji i rozrywki.
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych