W piątek, 1 października wbito pierwszą łopatę pod budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Wystartowała również wyjątkowa sztafeta, z petycją do parlamentarzystów.
Na uroczystość przybyła Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji „Porozumienie bez barier”, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, władze miasta i parlamentarzyści z regionu. Poza wbiciem łopaty nastąpił honorowy start Sztafety dla Ośrodka, w której uczestniczą dąbrowscy biegacze ze stowarzyszenia „Pogoria biega”. Dzisiejszy start sztafety był jedynie symboliczny, „prawdziwy” bieg rozpocznie się w niedzielę 3 października. Wystartuje w nim 10 biegaczy, którzy pokonają dystans 330 km.
5 października sztafeta dotrze do Sejmu, gdzie biegacze wspólnie z młodzieżą z dwóch obecnych ośrodków z Dąbrowy Górniczej złożą na ręce marszałka Grzegorza Schetyny petycję i poprawkę do budżetu napisaną w języku Brailla. Jest to pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu wniosek napisany w języku Brailla.
Budowa ośrodka opiewa na kwotę 63 mln zł, będą do niego uczęszczać nie tylko dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej, ale również z całego regionu. Ośrodek Szkolno -Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej powstanie na powierzchni 5 ha, u zbiegu ulic Gwardii Ludowej i Swobodnej. Zostanie podzielony na trzy części.
Pierwsza przeznaczona dla dzieci słabo widzących i niewidzących, składać się będzie z internatu, szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, zespołu rewalidacyjnego, szkoły podstawowej i gimnazjum.
Część druga przeznaczona będzie dla dzieci niepełnosprawnych, znajdować się w niej będzie przedszkole rewalidacyjne, szkoła podstawowa, gimnazjum, sala do rehabilitacji i WF-u. Trzecia część obiektu, łącząca pozostałe, obejmie zespół rehabilitacyjno-sportowy z basenem. Tam też znajdzie się biblioteka i centrum szkoleniowe dla osób pracujących z niepełnosprawnymi.
Ośrodek ma wspierać rozwój dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, przygotowując ich do samodzielnego udziału w życiu społecznym. Ma służyć poprawie warunków kształcenia i prawidłowego rozwoju na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a co z tym związane zwiększyć aktywność zawodową wśród osób niepełnosprawnych.
Zobacz:
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych