Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej został Europejskim Drzewem Roku 2022!
W tym roku prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku zmierza do Polski! Z historycznym rekordem 179 317 głosów Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej pozostawił większość rywali daleko w tyle. Drugie miejsce zajęła Hiszpania, której reprezentant Dąb z Lasu Bankietowego zdobył 168 234 głosów. Trzeci na podium stanął Wielki dąb korkowy z Portugalii z 70 563 głosami. Klub Gaja dziękuje wszystkim internautom za zaangażowanie! To wspaniałe święto polskiej i europejskiej przyrody!
22 marca w Brukseli ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni Dąb Dunin w Przybudkach w gminie Narew w woj. podlaskim, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku – w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary. W 2021 roku Dąb Dunin wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim.
„To wielki sukces polskiej przyrody i ludzi zaangażowanych w konkurs. Mogę jedynie gorąco podziękować Agnieszce Aleksiejczuk i Tomaszowi Niechodzie, którzy zgłosili Dunina do konkursu, a także wszystkim tym, którzy oddali na niego swój głos. W taki właśnie sposób budujemy wspólnie kapitał społeczny wokół drzew i przypominamy o wartościach jakie niosą ze sobą drzewa. Przyrodniczych, kulturowych czy historycznych. Szczególnie te wiekowe. To one przypominają nam kim jesteśmy i o co powinniśmy dbać. Dziękuję Agnieszce Przygockiej – naszej wolontariuszce, która w imieniu Klubu Gaja odebrała w Brukseli statuetkę Europejskiego Drzewa Roku 2022 dla Dunina!” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.
Zobacz podziękowania dla wszystkich, którzy głosowali na polskie drzewo >>>>
W tegorocznym konkursie wzięło udział 16. najciekawszych drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnej społeczności. Podczas tegorocznego plebiscytu, który trwał przez cały luty internauci oddali 769 212 głosów, ustanawiając tym samym kolejny rekord głosowania na Europejskie Drzewo Roku. Niestety w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, która zbiegła się z ostatnim tygodniem głosowania, organizatorzy konkursu postanowili wykluczyć z udziału kandydata Rosji i nie liczyć głosów nadesłanych na to drzewo. To była bardzo trudna, ale potrzebna decyzja, aby w tym czasie wesprzeć międzynarodowe wysiłki w odizolowaniu Rosji nawet od wydarzeń sportowych i kulturalnych. Ostateczną kolejność wszystkich drzew biorących udział w konkursie oraz film z ogłoszeniem wyników można znaleźć na stronie https://www.treeoftheyear.org/.
Ceremonię rozdania nagród Europejskiego Drzewa Roku 2022 poprzedziła konferencja robocza Planting4Future, która dotyczyła planu Komisji Europejskiej posadzenia 3 miliardów dodatkowych drzew do 2030 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, ministerstw, sektora przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych z całej Europy, w tym Klubu Gaja, podzielili się swoimi doświadczeniami i przedstawili zalecenia jak maksymalnie zaangażować Europejczyków w ten ambitny plan. Nagranie z konferencji można znaleźć na https://www.treeoftheyear.org/.
Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce organizatorem krajowego konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.
Mogą Państwo pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PITlub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.
Źródło: Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja