To będzie szczęśliwa, bo już 13. edycja projektu Czyste Tatry EkoMałopolska. W ostatni weekend czerwca (28-29.06.2024) na Górnej Równi Krupowej ponownie stanie wielkie miasteczko edukacyjne, gdzie przez dwa dni będą trwały ekologiczne warsztaty, prelekcje, zabawy i gry. Wolontariusze pierwszego dnia wydarzenia posprzątają tatrzańskie szlaki, a drugiego wezmą udział w biegu. Na koniec wszystkich chętnych czeka koncert gwiazdy. Hasłem tegorocznej edycji jest „Głowy do góry!”.
Temat ochrony środowiska jest i powinien być najważniejszy w obliczu kryzysu klimatycznego, jednak organizatorzy Czystych Tatr wychodzą z założenia, że „karcenie” i wskazywanie błędów daleko ich nie zaprowadzi. Dlatego od lat stawiają na dawanie dobrego przykładu i udowadnianie, że niesienie pomocy przyrodzie może dawać radość, satysfakcję, a także łączyć ludzi w wyjątkową społeczność.
– Chcemy, żeby Czyste Tatry i wysiłek, który podejmujemy na rzecz środowiska naturalnego dawał każdemu uczestnikowi satysfakcję, radość i poczucie bycia super bohaterem. Tylko z takim pozytywnym nastawieniem jest szansa, że w codziennym życiu wszyscy będziemy przyjmować odpowiedzialną postawę. Dlatego nasze hasło w tym roku jest pełne optymizmu. „Głowy do góry” – patrzymy na Tatry – cel naszego wielkiego sprzątania, ale też jesteśmy pewni, że razem damy radę. Sprostamy wyzwaniu, jakim jest globalne ocieplenie, zagrożenie ekosystemów i zanieczyszczenie środowiska. Razem, współdziałając – mówi prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.
Założone w 2012 roku przez Rafała Sonika Stowarzyszenie Czysta Polska konsekwentnie realizuje misję edukacji ekologicznej. Co roku, na Górnej Równi Krupowej staje baza projektu Czyste Tatry, która jest żywo bijącym sercem wydarzenia. Sprzątanie szlaków jest symbolem, ponieważ organizatorzy, ściśle współpracując z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, doskonale zdają sobie sprawę, że jednorazowym zbieraniem odpadów nie rozwiążą problemu. Mogą to jednak zrobić dzięki przemyślanej, dobrze zorganizowanej i atrakcyjnie podanej edukacji ekologicznej.
Czyste Tatry EkoMałopolska to nie tylko duża dawka optymizmu w staraniach o lepszy i czystszy świat, ale również wciąż nowe pomysły na angażowanie kolejnych uczestników. W tym roku, po raz pierwszy zostanie zorganizowany bieg „Czysta Piątka”, by zwrócić uwagę na walory aktywności fizycznej na zewnątrz, w warunkach czystego powietrza. Za każdego uczestnika biegu, Stowarzyszenie Czysta Polska posadzi jedno drzewo.
Bieg odbędzie się w sobotę na trasie wyznaczonej wokół Górnej Równi Krupowej, na której nie zabraknie atrakcji. Zaplanowano między innymi kolejny Eko-MeetUp w strefie influencerów, wieczór górski z prelekcjami podróżników i ludzi gór, warsztaty ekologiczne (m.in. zero waste) w strefie edukacji, zabawy i gry ruchowe w strefie sportu, zajęcia w strefie zdrowia psychicznego dla dzieci zorganizowane przez Fundację #DobryHashtag, a także liczne zabawy i konkursy na stoiskach partnerów. Na zakończenie wydarzenia przewidziany jest koncert. Tegoroczna gwiazda zostanie ogłoszona w czerwcu. W poprzednich dwóch edycjach byli to Mrozu oraz Zakopower.
W 2023 roku szlaki sprzątało 2500 wolontariuszy. W tym roku rejestracja osób, które chcą dołączyć do projektu, tradycyjnie odbywać będzie się online oraz w sześciu mobilnych punktach przy głównych szlakach tatrzańskich. Rejestracji można dokonać już od 8 maja na stronie:
https://czystapolska.org.pl/formularz-rejestracyjny-dla-doroslych-czyste-tatry-2024/
Czyste Tatry EkoMałopolska to projekt edukacyjny organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór niemal 7,5 ton śmieci. Partnerami tegorocznego wydarzenia zostali Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (który po raz kolejny został partnerem tytularnym), Burmistrz Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Polskie Koleje Linowe. Partnerem strategicznym jest McDonald’s Polska, a partnerami wspierającymi Biedronka oraz Rekopol.
Źródło: Stowarzyszenie Czysta Polska