Rozpoczęła się 9. edycja programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja - Zaadoptuj rzekę. Ogólnopolską inaugurację programu w Katowicach połączono z happeningiem Kolejka po wodę. W centrum miasta, nad rzeką Rawą uznawaną za kanał ze względu na degradację przyrodniczą, 21 marca w kolejce po wodę stanęło około 200 osób.
Program Klubu Gaja - Zaadoptuj rzekę - zachęca Polaków do rozwiązywania realnych problemów ekologicznych w ich najbliższym otoczeniu, do lokalnych inicjatyw na rzecz ochrony wód poprzez szeroko pojmowaną opiekę nad rzekami i innymi akwenami oraz do odkrywania ich dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego.
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody zainicjowany przez ONZ, aby zwrócić uwagę społeczną na ponad miliard ludzi na świecie cierpiących z powodu braku dostępu do wody pitnej. Woda nie zna granic, jej ochrona i racjonalne użytkowanie jest sprawą każdego człowieka. Tworzenie kultury oszczędzania wody, ochrona fauny i flory wokół zbiorników, podejmowanie szerokiej współpraca na rzecz ochrony wód to niektóre z założeń programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja skierowanego do placówek oświatowych, samorządów, instytucji, firm, organizacji społecznych i obywateli.
Uczestnicy happeningu w Katowicach zaopatrzeni w niebieskie kartki, elementy ubioru i parasole wzięli również udział w pamiątkowym zdjęciu ustawiając się w kształt kropli wody, sfotografowanej z góry.
Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Katowic, Marcin Krupa podkreślił, że miasto jest zainteresowane stworzeniem bulwarów spacerowych wokół Rawy, której stan jest dziś lepszy niż w przeszłości. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli także: Urszula Kontowska – prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, partnera strategicznego programu Zaadoptuj rzekę; dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny - prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Współpracy z Otoczeniem i Promocji Uniwersytetu Śląskiego i Andrzej Gut – prezes Katowickich Wodociągów S.A w Katowicach.
Inaugurację 9. edycji programu Zaadoptuj rzekę zorganizowano przy współpracy: Urzędu Miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego i Katowickich Wodociągów S.A w Katowicach. Partnerem strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej.
Źródło: Klub Gaja