Wszystkie ręce na pokład, czyli do wioseł i do worków. Taka idea zawsze towarzyszyła wszystkim dotychczasowym "Recykling Rejsom". I z takim też przesłaniem został zainaugurowany 24 maja 2019 roku przez wolontariuszy REMONDIS Electrorecyling projekt REjS - ekologicznych wypraw kajakowych.
Czysta Wkra
Podczas naszej inauguracyjnej akcji zaczęliśmy na przepięknej Wkrze, kończąc na Narwi - mówi Robert Wawrzonek, członek zarządu REMONDIS Electrorecyling – Edukujemy przede wszystkim w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami oraz zużytymi bateriami i akumulatorami, których pozostałości niestety cały czas znajdowane są nad brzegami rzek czy w lasach. Warto podkreślić, że wiele z nich to odpady niebezpieczne, zawierające szkodliwe substancje i pierwiastki, które w łatwy sposób przedostają się do środowiska wodnego, zanieczyszczając wody powierzchniowe i gruntowe. Zamiast nielegalnie demontować elektroodpady i pozbywać się ich, szkodząc środowisku, należy przekazać je do punktów zbierania, np. PSZOK-ów, gdzie zostaną bezpłatnie przyjęte, a następnie przekazane do profesjonalnego recyklingu, np. w zakładach REMONDIS Electrorecycling.
Czysta Wkra! Całe szczęście, mogliśmy cieszyć się przez większość spływu tylko dziką przyrodą rezerwatu Doliny Wkry, a nie martwić śmieciami, bo nie było ich za wiele. To efekt skutecznej edukacji ekologicznej mieszkańców i działalności Stowarzyszenia Miłośników i Sympatyków rzeki Wkry, które organizuje od wielu lat cykliczne akcje edukacyjne, spływy i sprzątania rzeki - mówi Dominik Dobrowolski, organizator akcji.
Wkra żyje, wszyscy o nią dbają, i tak powinno być na innych rzekach! Na ponad 200 km długości rzeki działa wiele organizacji, wypożyczali kajaków, pontonów, agroturystycznych gospodarstw. Wszyscy szczególną wagę przykładają ochronie Wkry przed zaśmieceniem, rozwijają selektywną zbiórkę odpadów na lądzie, bo to najlepsza metoda ochrony wód przed zaśmieceniem. Ważna jest też ciągła i przyjazna edukacja ekologiczna turystów i mieszkańców, bo to daje efekty!
Kolejne sprzątanie Wkry z udziałem mieszkańców i turystów planowane jest już we wrześniu. Akcję będzie organizować Stowarzyszenie Miłośników i Sympatyków rzeki Wkry, wszyscy uczestnicy dostaną (bezpłatnie) kajaki, worki, rękawice, a na koniec sprzątania przewidziane jest wspólne ognisko z kiełbaskami!
Wolontariusze REMONDIS Electrorecycling wspólnie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim także planują regularnie sprzątać kolejne rzeki podczas następnych ekologicznych wypraw kajakowych.
Źródło: Dominik Dobrowolski