Współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi często skupia się na podstawowych działaniach tj. tworzeniu programu współpracy czy zlecaniu, powierzaniu zadań. Wydawać się może, że obie strony wiedzą już o tych działaniach wszystko. Jednak jak pokazuje przykład konferencji „Jak usprawnić finansową współpracę jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych?”, potrzeba powracania do tych tematów i pogłębiania wiedzy jest duża.
Konferencja zorganizowana przez Centrum PISOP 24 września 2013 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Elementem, który szczególnie zainteresował jednostki samorządu terytorialnego był temat standaryzacji zadań zlecanych organizacjom pozarządowym.
Podczas konferencji skupiono się na dwóch głównych standardach: prowadzenia szkół i przedszkoli oraz organizowania pieczy zastępczej przez organizacje pozarządowe. Uczestnicy konferencji – m.in. członkowie organizacji pozarządowych, przedstawiciele wielkopolskich urzędów miast i gmin, reprezentanci Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie – mieli okazję wysłuchać wystąpień moderatorek prac grup roboczych wypracowujących standardy działania w ramach projektu „ProNGO – standardy III sektora”.
Dorota Piechowicz-Witoń, Prezeska Zarządu Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, która przewodziła pracom nad standardem pieczy zastępczej przedstawiła efekty tych prac podkreślając, że w procesie organizacji pieczy zastępczej najistotniejsze jest dobro dziecka. Do działania na rzecz polepszenia sytuacji najmłodszych zachęcała również Ewa Gałka, Prezeska Zarządu Centrum PISOP, która akcentowała duże znaczenie poprawności formalnej i działań zgodnych ze standardami, które dopiero po wdrożeniu w praktyce osiągają swój docelowy kształt.
Na konferencji poświęconej współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi nie mogło zabraknąć wystąpienia na temat podstawowych źródeł finansowania przedstawionego przez Piotra Kotlarka – koordynatora ds. obszaru „współpraca” w Centrum PISOP. Ważnym punktem programu była również prelekcja dotycząca funduszy wkładów własnych jako wsparcia finansowego dla NGO przedstawiona przez Martynę Leciak – kierownik zespołu Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy.
Tematyka poruszona podczas spotkania i duże zainteresowanie uczestnictwem w wydarzeniu mogą sugerować, że współpraca międzysektorowa to wciąż zagadnienie wymagające pogłębiania wiedzy i spojrzenia na temat z różnych perspektyw, a standaryzacja działań to proces, który już wkrótce obejmie większość instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.
Standardy przybliżano i spotkanie zorganizowano w ramach projektu „ProNGO – standardy III sektora” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum PISOP