Referendum w sprawie dłuższej pracy to zły pomysł. Musimy pracować dłużej - mówią organizacje pracodawców. - My nie chcemy pracować dłużej - mówią jednak sami przedsiębiorcy.
Dziś wiek emerytalny dla mężczyzny to 65 lat. Kobiety przechodzą na emeryturę pięć lat wcześniej, w wieku 60 lat. Rząd chciałby to zmienić i ustanowić taki sam wiek emerytalny dla wszystkich - 67 lat. Zgodnie z założeniami rządu, podniesienie wieku emerytalnego obniży koszty pracy, stopę bezrobocia, zwiększy dochody sektora finansów publicznych z podatków i składek społecznych oraz pobudzi rozwój gospodarczy. Przeciwne tym planom są jednak związki zawodowe, które domagają się przeprowadzenia referendum. Ten pomysł nie podoba się z kolei organizacjom pracodawców. PKPP Lewiatan, Business Centre Club, Pracodawcy RP - wszyscy jak jeden mąż powtarzają, że pomysł referendum jest zły, bo trzeba pracować dłużej – pisze Gazeta Wyborcza i przytacza wypowiedź Wojciecha Negela z Business Centre Club, który niedawno stwierdził, że: referendum nie jest metodą pozyskiwania opinii społecznej na temat zmiany systemowej, takiej jak podwyższenie wieku emerytalnego. Nie powinno być stosowane w kwestiach dotyczących danin, obciążeń i podatków.
Innego zdania są jednak sami przedsiębiorcy, szczególnie ci mniejsi. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez program Rzetelna Firma, 71 proc. przedsiębiorców nie zgadza się z rządowymi planami podniesienia wieku emerytalnego. Za jest tylko 23 proc. Przede wszystkim właściciele mniejszych firm obawiają się, że zmiany w systemie emerytalnym negatywnie spowodują pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Niemal dwie piąte sądzi, że wyższy wiek emerytalny oznacza gorszą kondycję nie tylko rynku pracy, ale i całej gospodarki.
Co trzeci badany przedsiębiorca jest przekonany, że decyzja rządu przyczyni się co prawda do poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce, ale nadal będzie niekorzystna dla rynku pracy. Tylko 13 proc. sądzi, że na zmianach skorzystają wszyscy. - Negatywna ocena rządowych propozycji jest całkowicie zrozumiała. Przedsiębiorcy obawiają się, że za podniesieniem wieku emerytalnego nie pójdą inne, bardziej kompleksowe i potrzebne zmiany związane z prawem pracy, edukacją czy systemem ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo, mimo konsultacji społecznych, nie mają jasnego obrazu tego, jak po wprowadzeniu reformy będzie wyglądała polska gospodarka, rynek pracy oraz co zmiany oznaczają dla ich firm. Niepewność w żadnym wypadku nie sprzyja prowadzeniu rzetelnej działalności gospodarczej - komentuje Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.
Badanie „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego” zostało przeprowadzone w marcu 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 42 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.
Rzetelna Firma to program, który promuje uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej.
Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzetelna Firma