Czy województwo śląskie jest przygotowane na sprawiedliwą transformację energetyczną?
Jest już dostępny raport badawczy, monitorujący stan przygotowań gmin województwa śląskiego do transformacji energetycznej.
Raport został podzielony na dwie części. W pierwszej omówiono założenia metodologiczne, czyli cel badania, jego problematykę, sposób doboru próby, wykorzystywane metody i techniki badawcze a także opis przebiegu badania. Druga część zawiera omówienie wyników w podziale na gminy objęte badaniem.
– Kwestią fundamentalną jest pytanie o ekonomiczno-społeczne podstawy funkcjonowania miast i gmin. A zatem jak kreować przyszłość miasta, gminy, która straciła bazę ekonomiczną stanowiącą fundament jej rozwoju w ciągu ostatnich kilkudziesięciu czy czasem kilkuset lat. O ile bowiem np. górnictwo węgla kamiennego w mieście górniczym stanowi fundament jego bazy ekonomicznej, o tyle w mieście pogórniczym ma ono już jedynie charakter pamięci miejsca i pamięci społecznej. Atrybuty ważne, ale nie wystarczające w myśleniu o przyszłości, zwłaszcza w kontekście dalszej transformacji miasta, w tym transformacji energetycznej – twierdzi na łamach raportu badawczego dr hab. Robert Krzysztofik, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Raport jest częścią projektu "Kaj ta zmiana? Kampania na rzecz sprawiedliwej transformacji", realizowanego przez Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego FOPSZ z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Raport można pobrać tutaj.
Źródło: Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego