Rząd przyjął Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego 2020, jedną z dziewięciu krajowych strategii rozwoju, które realizują cele określone w długo- i średniookresowej strategii rozwoju kraju. SRKS, o której projekcie pisaliśmy już kilkakrotnie w portalu Ekonomiaspoleczna.pl, to jedna ze strategii, w której znalazła swoje miejsce ekonomia społeczna.
SRKS ma przyczynić się do realizacji opisanego w Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju celu: wzrost społecznego kapitału rozwoju. Ma to nastąpić m.in. poprzez edukację obywatelską, medialną, kulturalną i wzmacniającą kreatywność, upraszczanie mechanizmów zrzeszania się obywateli (m.in. ograniczenie procedur i obciążeń dla organizacji pozarządowych), rozszerzanie listy działań instytucji kultury. Z kolei w odniesieniu do celów średniookresowych SRKS ma przede wszystkim przyczynić się do budowy sprawnego państwa m.in. poprzez wzmacnianie mechanizmów partycypacyjnych w politykach rozwoju.
Tekst Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020 zostanie zamieszczony na stronie Ministerstwa po publikacji uchwały Rady Ministrów, ale już teraz warto przypomnieć, co we wcześniejszych projektach Strategia mówiła o przedsiębiorczości społecznej (wersja z czerwca 2012).
Ciekawe mogą być zapisane w projekcie sprzed kilku miesięcy (przypominam, że nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu SKRS przyjętej przez rząd) działania, któe mają wspierać rozwój przedsiębiorczości społecznej. Są to m.in.:
- włączenie samorządu wojewódzkiego do programowania i realizacji wsparcia i rozwoju przedsiębiorczości społecznej na terenie województw, wspierających rozwój na poziomie regionalnym i lokalnym;
- edukacja dotycząca przedsiębiorczości społecznej (w tym rozwój spółdzielni uczniowskich);
- budowa instrumentów oceny społecznej wartości dodanej przedsięwzięć ekonomicznych;
- wspieranie rozwoju różnorodnych form samopomocy, co zwiększy samodzielność obywateli w rozwiązywaniu problemów własnych i lokalnego środowiska.
W innych obszarach przedsiębiorczość społeczna nie jest wymieniona już tak wyraźnie, widać jednak, że otwiera się m.in. szansa na to, że niektóre istniejące przedsiębiorstwa społeczne skorzystają z działań dotyczących wzrostu ekonomicznego znaczenia dla społeczności lokalnych lokalnego dziedzictwa kulturalnego oraz rozwoju działań przedsiębiorczych w obszarze kultury.
Szczegółowo znaczenie SRKS dla rozwoju polskiej ekonomii społecznej omówimy po opublikowaniu tekstu strategii.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl