Czy RIO zwiększy kontrolę nad dotacjami dla organizacji?
Posłowie chcą, by Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) kontrolowały gospodarkę finansową samorządów pod względem gospodarności i rzetelności. Może mieć to także wpływ na zlecanie realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym.
W sejmie toczą się prace nad nowelizacją ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych (RIO). We wtorek, 6 czerwca, podczas posiedzenia połączonych komisji finansów publicznych i samorządu terytorialnego, posłowie przegłosowali poprawkę, zgodnie z którą izby będą mogły kontrolować gospodarkę finansową samorządów na podstawie nie tylko kryterium zgodności z prawem, ale także gospodarności i rzetelności. Zmiana zakłada również, że kontrola w zakresie zadań zleconych przez administrację rządową, będzie mogła być prowadzona pod względem kryterium celowości. Według autorów (posłowie Prawa i Sprawiedliwości), poprawka do nowelizowanej ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych w praktyce nie wprowadza żadnych dodatkowych kryteriów kontroli, ponieważ wymóg gospodarności i rzetelności w działaniach samorządów jest opisany w innych przepisach dotyczących samorządu. Nowe zapisy ustawy o RIO mają więc jedynie doprecyzować uprawnienia kontrolne RIO, w szczególności dotyczące zobowiązań finansowych, podatkowych oraz zamówień publicznych.
Przeciwko poprawce opowiadają się m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej oraz przedstawiciele korporacji samorządowych. Związek Miast Polskich zapowiada interwencje w Senacie i u Prezydenta, a jeśli będzie taka konieczność – skierowanie sprawy do Trybunały Konstytucyjnego.
Zdaniem przeciwników poprawki do nowelizowanej ustawy o RIO, przepis w tym brzmieniu będzie niezgodny z art. 171 Konstytucji RP (który stanowi, że działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi z punktu widzenia legalności), a także da izbom pole do dowolnej interpretacji finansowych decyzji samorządów.
Problem z podważaniem decyzji samorządów o wydatkowaniu publicznych pieniędzy może również dotyczyć organizacji pozarządowych, realizujących zadania publiczne. Niektóre samorządy, nawet pod rządami obecnych przepisów, z obawy przed zastrzeżeniami ze strony RIO unikają zarówno korzystania np. z uproszczonych form zlecania zadań publicznych, jak i zlecania organizacjom bardziej złożonych i długoterminowych zadań. Po zmianie przepisów – te tendencje mogą się nasilić.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP