Zamknięci, antyspołeczni, angażujący się tylko wtedy, kiedy mają szansę zarobić – tacy na pewno nie są polscy internauci. Gdyby nie ich wewnętrzna chęć współdziałania i tworzenia w sieci wspólnych miejsc, Internet nie rozwijałby się tak szybko i nie przyciągał nowych osób.
Co łączy Wikipedię, Khan Academy i serwisy dziennikarstwa obywatelskiego?
Na Wikipedii ludzie z całego świata dobrowolnie i bez oczekiwania wynagrodzenia opracowują hasła encyklopedyczne, wzajemnie je sprawdzając i ulepszając. Khan Academy to społeczność osób, które kręcą filmiki edukacyjne i tłumaczą je na rozmaite języki, aby mogli z nich korzystać uczniowie z całego globu. Serwisy dziennikarstwa obywatelskiego z kolei zrzeszają dziennikarzy-amatorów, którzy często wyposażeni w smartfona z dostępem do Internetu dokumentują przebieg wydarzeń w tempie znacznie szybszym, niż profesjonalne media.
Wszyscy ci ludzie robią to hobbystycznie, poświęcając swój wolny czas na robienie czegoś nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Motywacje mają różne: chęć zdobycia uznania, rozgłosu, chęć zdobycia nowych umiejętności, chęć poznania nowych osób, chęć zrobienia czegoś pożytecznego, chęć zabicia nudy.
Przyłącz się!
Zarejestruj się już dziś!
Wybierz swój obszar zainteresowań (np. ekologia, edukacja, nowe technologie) i umiejętności, którymi chcesz się podzielić (np. tworzenie i edycja tekstów) i do dzieła!
Źródło: Fundacja Dobra Sieć