Dostępność jest tematem gorącym. Z jednej strony podgrzewa go fakt pełnego wdrożenia ustaw o dostępności działań dla osób o specjalnych potrzebach, w tym ustawy o dostępności cyfrowej. Z drugiej – uzależnienie przyznania dotacji od dostępności budynków, w których działania projektowe mają być prowadzone. I nie mówimy tylko o dotacjach NIW-CRSO, ale o pokaźnych środkach z Unii Europejskiej.
Jak się zabrać za wdrażanie dostępności w NGO?
Dostępność jest też tematem trudnym – nie ma jednej właściwej dostępności. Tak samo, jak nie ma jednego dobrego modelu prowadzenia organizacji pozarządowej. Obowiązujące w Polsce akty prawne:
- Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych,
- Ustawa o dostępności cyfrowej z 2019 r.,
- Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
próbują pewne rzeczy tłumaczyć, jednak za dużo nie wyjaśniają.
Dlatego, gdy myślisz o wdrażaniu dostępności w Twojej organizacji, zacznij od dokładnego przeczytania wyżej wymienionych ustaw, a następnie zastanów się, czy dotyczą one Twojej organizacji pozarządowej. Bo… nie wszystkie organizacje muszą spełniać ustawowe kryteria dostępności.
Tak, wiem, w idealnym świecie, wszystkie organizacje pozarządowe powinny być dostępne, posiadać kapitał żelazny i świetny, dobrze wynagradzany zespół pracowników i zaangażowanych wolontariuszy… Jednak większość z naszych organizacji pozarządowych może tylko dążyć to takiej fazy rozwoju. A nieliczne – wejść na ten szczyt.
Gdy będziesz chciał wiedzieć więcej o dostępności, posłuchaj podcastu, który stanowi wstęp do dostępności działań w organizacjach pozarządowych. W odcinku usłyszysz też o tym, dlaczego warto spełniać te wymagające kryteria. Najważniejsze z nich jest takie, że zapewniając dostępność działań zyskujemy przewagę konkurencyjną. Nasi potencjalni klienci mając do wyboru dwie organizacje. Jedną z dostępną i responsywną stroną www, a drugą ze stroną, na której nie da się odczytać podstawowych informacji, wybierze tę, do której może np. znaleźć numer telefonu.
Kolejne kroki
Gdy podejmiesz decyzję, że chcesz wdrażać dostępność w Twojej organizacji przeczytaj jeden z ciekawszych „podręczników” dostępnościowych: „Standardy dostępności dla polityki spójności 2021-2027„, które są obligatoryjne dla grantobiorców korzystających ze środków unijnych. Potem możesz zapoznać się z całą resztą innych podręczników, wytycznych i standardów, które znajdziesz na stronach:
- Serwisu Dostępność Plus prowadzonego w ramach Funduszy Europejskich,
- Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,
- Portalu prowadzony przez Fundację Widzialni, która specjalizuje się w prowadzeniu audytów cyfrowych stron internetowych,
- Fundacji Aktywizacja.
Możesz też pogrzebać w innych odcinkach podcastu NGO Stacja. Znajdziesz tam rozmowę o audiodeskrypcji oraz odcinki o tym, jak pozyskiwać środki na działania dostępnościowe i nie tylko…
Zapraszam do słuchania!
Źródło: Fundacja Pomyslova.pl