Internet od dawna jest naturalnym środowiskiem działania organizacji pozarządowych – obecność w tej przestrzeni deklaruje 92% z nich. Jednocześnie 67%[1] NGO zgłasza trudności w zdobywaniu funduszy lub sprzętu, a jak wiadomo procesy związane z cyfryzacją, wymagają odpowiednich nakładów finansowych.
Aby pozwolić organizacjom społecznym wejść na wyższy poziom korzystania z technologii, który nie zatrzymuje się na obecności w niepewnych social mediach, konieczne jest wsparcie. Naturalnym partnerem dla NGO są zaangażowane społecznie firmy technologiczne.
W 2020 r. średni roczny budżet organizacji pozarządowej w Polsce wynosił 26 tysięcy zł. Co więcej, tylko 25% z nich posiada własne fundusze, które może traktować jak rezerwy finansowe i w razie potrzeby wydać. Biorąc pod uwagę, że koszt przygotowania strony internetowej zaczyna się od kilku tysięcy złotych, trudno dziwić się, że więcej organizacji wybiera tworzenie darmowych profili w social mediach.
Korzystanie z mediów społecznościowych do komunikacji swoich działań ma oczywiście bardzo dużo plusów, jednak wiążą się z nim również poważne ograniczenia, a nawet zagrożenia. Strony internetowe stanowią bardziej stałą i kontrolowaną platformę, na której organizacje mogą prezentować swoje cele, działalność i misję w bardziej szczegółowy i profesjonalny sposób. Pozwalają również na rozbudowaną prezentację treści, w tym publikację raportów, artykułów czy informacji o projektach. Oferują także szersze opcje interakcji, co umożliwia lepszą komunikację z beneficjentami i darczyńcami. Wreszcie, własna strona internetowa pozwala na większą kontrolę nad bezpieczeństwem danych.
Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza obecnie, kiedy rynek social mediów dynamicznie się zmienia, a giganci tacy jak Meta i X zaczynają wprowadzać płatne subskrypcje dla użytkowników. Niebawem może się okazać, że korzystanie z tych platform wcale nie jest już tak demokratyczne, jak początkowo zakładano. Odpływ użytkowników z social mediów może drastycznie zmniejszyć możliwości komunikacji dla organizacji pozarządowych, zwłaszcza tych o najmniejszych budżetach.
Biznes wspiera cyfryzację NGO
Od wielu lat firmy prowadzą działania prospołeczne m.in. poprzez wolontariat pracowniczy. Jak pokazują badania, 16% firm w Polsce prowadzi tego rodzaju programy[2]. Szczególnym rodzajem zaangażowania pracowników i pracownic jest wolontariat oparty na umiejętnościach.
W ramach wolontariatu kompetencji, coraz więcej osób oferuje swoje specjalistyczne umiejętności i wiedzę, aby pomagać organizacjom społecznym lub innym instytucjom. Wolontariusze umiejętności angażują się w akcje związane z ich zawodowym doświadczeniem lub kierunkową wiedzą i w ten sposób rozwiązują konkretne problemy i wspierają funkcjonowanie NGO. Ten rodzaj aktywności świetnie sprawdza się w firmach technologicznych.
– W SoftServe stworzyliśmy platformę OpenTech, która pozwala chętnym znaleźć projekty społeczne, które mogą wesprzeć swoimi umiejętnościami. W ten sposób wzmacniamy ludzi, których wspólna pasja i zaangażowanie mają potencjał realnej zmiany. Tego rodzaju działania przynoszą wymierne efekty, co oczywiście stanowi wsparcie dla wybranych organizacji, jak również buduje poczucie sprawczości i zaangażowanie pracowników i pracownic. Pokazujemy, że nawet niewielki, indywidualny wkład czasu i umiejętności, może dokonać znaczących zmian w otaczającym nas świecie – opowiada Michalina Gołąb, Senior Communication and CSR Specialist w SoftServe.
Do tej pory w programie wzięło udział 820 osób ze wszystkich krajów, w których działa firma. Udało się zrealizować 37 projektów, a 31 w tym momencie wciąż trwa.
Ładne historie i Terapeuta na 4 Łapach
Polski oddział SoftServe w ostatnich miesiącach stworzył strony internetowe dla Fundacji Ładne Historie i Terapeuta na 4 Łapach.
– Dzięki stronie zwiększymy swoją wiarygodność i powiększymy liczbę odbiorców działań Fundacji. Mamy nadzieję, że prezentacja naszych działań, misji i wizji, pozwoli nam na sprawniejsze pozyskiwanie nowych środków finansowych na realizację naszych celów statutowych – np. otrzymamy nowe projekty, darowizny. A co dla nas najważniejsze, uczestnicy naszych zajęć, będą mogli śledzić, co robimy, sprawdzać, czy ruszają inicjatywy, do których mogliby dołączyć. Strona została stworzona tak, aby mogły się po niej łatwo poruszać osoby z niepełnosprawnościami np. korzystające z programów mówiących. Ważne dla nas jest to, że witryna zrobiona jest w taki sposób, że będziemy mogli sami dodawać nowe treści lub ulepszać te istniejące – mówi Katarzyna Radzińska, Prezeska Fundacji Terapeuta na 4 Łapach.
Fundacja Terapeuta na 4 Łapach zajmuje się na co dzień prowadzeniem zajęć terapeutycznych z udziałem koni i psów, a jej beneficjenci to osoby z niepełnosprawnościami. Pracownicy i pracownice SoftServe stworzyli stronę internetową również dla Fundacji Ładne Historie, która inspiruje do współdziałania, wzbudza kreatywność i zachęca do tworzenia, uczy wzajemnego szacunku i empatii, mobilizuje lokalne społeczności i tworzy wciąż rosnącą grupę osób, które chcą zrobić coś dla innych.
– Nowa strona internetowa umożliwia nam skuteczną komunikację z interesariuszami oraz zapewnia pełną dostępność dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i ograniczeń. Przyjazny układ strony oraz zastosowanie UX designu umożliwią nam dotarcie do nowych grup odbiorców. To ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które mogą korzystać z internetu w różny sposób lub mają różne poziomy doświadczenia z technologią. Strona została zaprojektowana z myślą o dedykowanej architekturze informacji, co ułatwia nawigację po treściach oraz skutecznie przekazuje istotne informacje o działalności fundacji. To zwiększa zrozumienie misji i celów organizacji – opowiada Krzysztof Bielaszka, Członek Zarządu z Fundacji Ładne Historie.
Zyskują również firmy
Wolontariat kompetencji to nie tylko zysk dla organizacji pozarządowych, ale również dla firm, które decydują się go poprowadzić. Działania społeczne pozytywnie wpływają na budowanie wizerunku firmy i często prowadzą do rozwoju biznesowego, otwierają nowe możliwości. Pozwalają również zespołom na rozwijanie i udoskonalanie swoich umiejętności, co przekłada się na zwiększenie efektywności w pracy zawodowej. Uczestnictwo w inicjatywach społecznych podnosi morale i pozytywnie wpływa na atmosferę w miejscu pracy. Pozwala również budować relacje i poznawać osoby, z którymi na co dzień nie pracuje się w projektach zawodowych.
– Zdecydowałem się wziąć udział w projekcie, ponieważ chciałem wspomóc społeczność non-profit. Dodatkowo, widząc zaangażowanie kolegów w projekt, chciałem dołączyć do nich i być częścią czegoś wartościowego i istotnego.. Zaangażowanie się w projekt OpenTech dało mi dużo satysfakcji, ponieważ w ramach aktywności zawodowej miałem możliwość pomagania innym. Dodatkowo w czasie realizacji projektu zdobyłem nowe umiejętności techniczne. – opowiada Michał Zajczyk, Software Engineer w StoftServe, który pracował przy projekcie realizowanym dla fundacji Ładne Historie.
Jednak, aby wolontariat kompetencji działał skutecznie, konieczna jest przemyślana i profesjonalna organizacja wewnętrzna procesu. Należy ustanowić sposób pozyskiwania wolontariuszy i tworzenia zespołów, usprawnić zarządzanie działaniami oraz opracować metody motywowania zaangażowanych osób. Praca w wysoko sprofesjonalizowanym środowisku to również dodatkowy zysk dla partnerów społecznych, którzy mogą, bazując na tym doświadczeniu, rozwijać własne procesy wewnętrzne.
SoftServe został doceniony za rozwój ruchu wolontariackiego w firmie. Organizacja otrzymała złotą nagrodę Global Good Awards w kategorii Technology for Good.
O SoftServe
SoftServe to międzynarodowa firma technologiczna działająca głównie w obszarze Big Data, DevOps, Cloud, IoT, Machine Learning, AR, VR, MR, e-commerce czy UX. SoftServe to jedna z największych firm programistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Około 12 000 pracowników pracuje w 50 biurach zlokalizowanych od San Francisco po Singapur. Główne biura firmy znajdują się we Lwowie (Ukraina) i Austin (Teksas, USA). Firma pracuje nad ponad 900 aktywnymi projektami dla klientów w Ameryce Północnej, UE i Azji. Klientami SoftServe są takie firmy jak IBM, Cisco, Panasonic, Cloudera, Henry Schein czy Spillman Technologies. SoftServe jest partnerem Google Cloud Platform, Amazon Web Services, Microsoft Azure i innych dużych firm technologicznych.
W Polsce poszerzają swój zespół, przede wszystkim o specjalistów z zakresu analizy i migracji danych, rozszerzonej rzeczywistości czy inżynierów R&D. Na polskim rynku działają od 2014 roku, obecnie zdalnie i w 7 biurach w: Warszawie, Gliwicach, Gdańsku, Krakowie, Białymstoku, Łodzi i we Wrocławiu. Firma otrzymała w 2021 i 2023 certyfikat Great Place to Work, jak również znalazła się na liście najlepszych miejsc pracy w całej Europie.
[1] Raport Kondycja organizacji pozarządowych. Trendy 2002-2022, Stowarzyszenie Klon/Jawor, 2022 r.
[2]https://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2019/12/raport_III_Og%C3%B3lnopolskie_Badanie_Wolontariatu_Pracowniczego.pdf
Źródło: SoftServe