Czy obecny system nadzoru daje organizacjom poczucie bezpieczeństwa? Kiedy i kto może prowadzić kontrole w organizacjach? Co powinno zostać zmienione, aby fundacje mogły rozwijać się w bezpiecznym otoczeniu prawnym? Rozważania te nie są teoretyczne i są szczególnie aktualne w kontekście rządowego projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji społecznych.
O tych kwestiach rozmawialiśmy podczas seminarium i warsztatu organizowanego przez Forum Darczyńców w ramach projektu „Silniejszy głos organizacji społecznych”. To kolejny etap cyklu spotkań, podczas których w gronie organizacji społecznych rozmawiamy o tym, jakie problemy mają organizacje i jakich regulacji potrzebują, aby mogły się rozwijać.
Sprawozdawczość teraz i w perspektywie projektu ustawy o sprawozdawczości
Tym razem podjęliśmy aktualny temat, jakim jest system sprawozdawczości i nadzoru nad organizacjami pozarządowymi w Polsce. Czynnikiem przesądzającym o tym, że powinnyśmy go omówić jako pierwszy był fakt, że rząd latem 2021 przedstawił projekt ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych, który, gdyby został przyjęty, wprowadziłby zasadnicze i kontrowersyjne zmiany.
Nasze seminarium rozpoczęliśmy od tego, że przypomnieliśmy, jak jest teraz – jak obecnie wygląda w Polsce system sprawozdawczości i nadzoru nad fundacjami. Przemysław Żak wygłosił krótki wykład na ten temat. Następnie w grupach omawialiśmy doświadczenia związane z tym, jak to wygląda w praktyce – jakie trudnościami napotykają osoby przygotowujące sprawozdania lub szukające informacji o organizacji.
Zobacz opracowanie o sprawozdawczości i nadzorze nad fundacjami [KLIKNIJ]
Z pomocą ekspertów i ekspertek - Julii Kluczyńskiej, Krzysztofa Śliwinskiego, Moniki Chrzczonowicz, Karoliny Dreszer-Smalec, Piotra Frączaka i Rafała Kowalskiego przeanalizowaliśmy zmiany zawarte w rządowym projekcie ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych wskazując nieścisłości i zagrożenia.
Jak wygląda nadzór w innych krajach
Nasi zagraniczni goście opowiedzieli o tym, jak system nadzoru funkcjonuje w:
- Holandii (Siep Wijsenbeek - Fondsen in Nederland (FIN),
- Wielkiej Brytanii (Max Rutherford – Association of Charitable Foundations (ACF),
- na Węgrzech (Márta Pardavi – Hungarian Helsinki Committee).
Wizja uczestników na warsztacie
Podczas warsztatu zorganizowaliśmy rozmowy przy 5 stolikach tematycznych:
- kto powinien sprawować nadzór nad fundacjami?
- jaki powinien być zakres nadzoru?
- jaki powinien być zakres sprawozdawczości?
- co w praktyce oznacza postulat przejrzystości?
- jaka jest rola organu kontroli wewnętrznej oraz w jakich sytuacjach powinien być prowadzony audyt?
Zebrane materiały posłużą do przygotowania wizji takiego prawa i otoczenia regulacyjnego, w którym organizacje społeczne mogą się rozwijać a obywatele i obywatelki będą mogli łatwo angażować się w działania na rzecz dobra wspólnego.
Link do nagrania z seminarium 4 października 2021 r.
Projekt „Silniejszy głos organizacji społecznych w działaniach rzeczniczych” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG.
Źródło: Forum Darczyńców
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.